W piątek wieczorem (14 września, o godzinie 22) nitka wjazdowa Trasy Zamkowej zostanie całkowicie zamknięta aż do poniedziałku rano (17 września, do godziny 5.30). Szykują się utrudnienia w ruchu, dlatego miasto chce zachęcić do korzystania z komunikacji miejskiej. Na czas zamknięcia Trasy Zamkowej wszystkimi liniami łączącymi prawobrzeże z lewobrzeżem będzie można jeździć za darmo.

We wtorek uchwałę w tej sprawie przyjęli radni. Chodzi o linie tramwajowe: 2, 7, 8 oraz linie autobusowe: 61, A, B, C, G, H oraz 522, 531 i 532. Bezpłatne przejazdy będą obowiązywać na całej trasie tych pojazdów. Oznacza to, że biletów nie trzeba będzie kasować np. jeżdżąc „dwójką” po lewobrzeżu czy pośpiesznym A po prawobrzeżu.

Szacuje się, że całkowity koszt utraty wpływów do budżetu miasta z tytułu zwolnienia za przejazdy środkami komunikacji miejskiej w najbliższy weekend wyniesie ok. 50 tys. zł.

W czasie, gdy zamknięta będzie Trasa Zamkowa ciekawą alternatywą może być komunikacja kolejowa. W pociągach na terenie całego Szczecina honorowane będą bilety okresowe ZDiTM.

Miasto zachęca kierowców, by zostawiać samochody na parkingu Park&Ride przy ul. Hangarowej. Od początku września można się tam przesiąść nie tylko na tramwaje, ale również na autobusy linii: A, B, G, 93, 531 i 532 („na żądanie”). Pojazdy komunikacji miejskiej mogą korzystać z bus-pasa w ciągu ul. Energetyków, co spowoduje szybszy przejazd niż transportem prywatnym.

To ostatnie duże utrudnienia związane z przebudową nitki wjazdowej Trasy Zamkowej. W weekend wylewany będzie tam asfalt.