Coraz bliżej remontu około 400-letniego budynku stojącego przy ul. Rycerskiej 3. Pierwotnie była tam stajnia i ujeżdżalnia, a współcześnie – Instytut Filologii Uniwersytetu Szczecińskiego (w latach 1987-2014). Od ponad trzech lat zabytek jest własnością firmy z duńskim kapitałem.

 

„Europol Consulting, nowy właściciel zabytkowej stajni książęcej przy ul. Rycerskiej 3 przygotowuje się do rozpoczęcia remontu budynku. Budynek został zakupiony od Uniwersytetu Szczecińskiego w 2017 r., spółka należy do duńskiego inwestora. Na parterze budynku będzie restauracja a na piętrze hotel. Teren wokół budynku będzie też zagospodarowany” – poinformowała Rada Osiedla Stare Miasto.

Firma Europol Consulting siedzibę ma w Dobrej Szczecińskiej, ale jej właścicielem jest Duńczyk - Mikkel Thye. Dawną stajnię kupiła w przetargu ogłoszonym przez US. Zapłaciła 2,3 mln zł. Europol Consulting nabył też za 8,1 mln zł kamienice przy ul. Bałuki 12 i 13 (róg Śląskiej).

Plany inwestora na nieruchomość przy ul. Rycerskiej 3 są znane od dawna. Podobnie jak wizualizacje wyremontowanego budynku. Prace przygotowawcze przed rozpoczęciem inwestycji są na coraz bardziej zaawansowanym etapie.

„Obecnie radni osiedlowi opiniują wniosek spółki o ustanowienie służebności przechodu i przejazdu na działce, która teraz jest drogą dojazdową, ze względu na zapewnienie dodatkowego dojazdu na zaplecze budynku w związku z planowanymi pracami” – czytamy na facebookowym profilu Rady Osiedla Stare Miasto.

Stajnię książęcą wybudowano ok. 1600 roku. Do najciekawszych elementów jej zdobień budynku należy niekompletny portal renesansowy z XVII wieku (przeniesiony z zabudowań zamkowych), a także reliefy przedstawiające dwa herby pomorskie, herb Szlezwika-Holsztynu oraz gryfa z książką i mieczem.

foto: mat. pras. US, archiwum


foto: Rada Osiedla Stare Miasto Szczecin


foto: Rada Osiedla Stare Miasto Szczecin


foto: Rada Osiedla Stare Miasto Szczecin