W ciągu dwóch dni zaplanowano cztery pokazy, podczas których w niebo wystrzeli łącznie około 3 tysięcy ładunków. Już dziś wieczorem startuje 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych Pyromagic.

Od 2008 roku na Wałach Chrobrego w Szczecinie mogliśmy podziwiać widowiskowe pokazy pirotechniczne w wykonaniu prawie 30 ekip z całego świata. W tym roku będziemy gościć firmy z Czech, Malezji oraz Francji. W roli gospodarza, tak jak w poprzednich latach, wystąpi SUREX Firma Rodzinna z Bielska-Białej.

Zasady pokazów są niezmienne. Uczestnicy konkursu przygotowują 15-minutowe widowiska. Każda z ekip musi zsynchronizować wystrzały z muzyką, bo m.in. to będą oceniać jury oraz widzowie, którzy później oddają głosy, na ich zdaniem, najbardziej spektakularny pokaz. Zgodnie z regulaminem konkursu każda z ekip musi przygotować jeden obowiązkowy spektakl do tego samego utworu. W tym roku będzie to „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego.

W piątkowy wieczór, 9 sierpnia, swoje pirotechniczne spektakle zaprezentują ekipy z Malezji - Global 2000 International LTD (godz. 22.20) oraz Czech - Tarra Pyrotechnik (godz. 23.00).

Z kolei w sobotę, 10 sierpnia, najpierw obejrzymy show w wykonaniu Francuzów z ArtEventia (godz. 22.20), a następie pokaz gospodarza – firmy Surex (23.15).

Koncerty na Pyromagic. Kto zagra?

Szczeciński festiwal sztucznych ogni to nie tylko widowiskowe fajerwerki, ale także masa wydarzeń towarzyszących. W piątek (9 sierpnia) przed pokazami, o godz. 20.50, rozpocznie się muzyczny festiwal Szczecin Music Live. Na scenie u podnóża Wałów Chrobrego będziemy mogli usłyszeć przedstawicieli muzyki elektronicznej połączonej z folkiem i muzyką taneczną. Szczecin Music Live będzie przeplatał się z pokazami sztucznych ogni. Wśród wykonawców są zarówno artyści z Polski, jak i zagranicy. W piątek wystąpią: szczeciński Elvis PressPlay (godz. 20.50; 22.35; 23.15) oraz góralka Megitza (godz. 21.10). Z kolei w sobotę, 10 sierpnia, zagrają Dreadsquad (20.50; 22.35; 23.30) oraz holenderska grupa Bazzookas (21.20).

Widowiskowe skoki do Odry

Tegorocznemu festiwalowi fajerwerków już po raz czwarty towarzyszy Water Show Szczecin. To widowiskowa impreza łącząca najbardziej spektakularne dyscypliny wodne oraz liczne pokazy akrobatyczne. W piątek w godz. 16.00 – 18.00 zaplanowano oficjalne treningi uczestników biorących udział w zawodach. W sobotę spektakularne skoki i akrobacje będzie można podziwiać od godz. 15:00. Wydarzenie zwieńczy wieczorna parada ledowa, która ma się rozpocząć na Odrze o godz. 20.50.

Piątek będzie też pierwszym dniem turnieju Gryf Basket Cup, czyli zawodów w koszykówce, które zostaną rozegrane na ul. Jana z Kolna u podnóża Wałów Chrobrego. W piątek, 9 sierpnia, zaplanowano konkursy i mecze pokazowe. Będzie można je śledzić w godz. 14:00 – 17:00. Właściwy turniej odbędzie się w sobotę w godz. 11:00 – 16:15.

Zlot food trucków

Od piątku na Łasztowni pojawi się strefa z Wyzwaniem Smaku Pepsi i zlotem food trucków. Podczas Wyzwania Smaku Pepsi wielbiciele kolorowych napojów będą mogli zrobić test i przekonać się, który napój typu cola smakuje najlepiej. Dodatkowo, w sobotę 10 sierpnia w godz. 14:00-18:00, na miejscu będzie można spotkać znanych ambasadorów Stołu Pepsi – Martę Wierzbicką oraz Jakoba Kosela, którzy specjalne z tej okazji przygotują dla odwiedzających swoje dania. W sąsiedztwie powstanie też strefa food trucków, które przyjadą do Szczecina z różnych regionów Polski. W ich menu znajdziemy dania z kuchni całego świata.

Przypłynie ponad 30 jednostek

W piątkowe popołudnie, około godz. 17.00, do Szczecina wpłyną też uczestnicy rajdu żeglarskiego „Set Sails!” organizowanego w ramach projektu South Coast Baltic. Bierze w nim udział ponad 100 uczestników z 5 krajów. Łącznie zarejestrowało się około 30 łodzi. Jednostki zacumują przy nabrzeżu Starówka i pozostaną w naszym mieście do niedzieli, 11 sierpnia. Wypływając ze Szczecina uczestnicy będą kierować się przez Zalew Szczeciński na Pomorze Przednie do Krumminu i Greifswaldu, skąd do 14 sierpnia przepłyną do Kröslin, gdzie zakończą swoją przygodę.