Choć funkcjonuje dopiero od 10 miesięcy, cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno szczecinian, jak i mieszkańców całego województwa. Tęczowa Kraina, pierwsze na Pomorzu Zachodnim grzebowisko dla zwierząt powstała, bo takiego miejsca w Szczecinie brakowało.

- Od wielu lat budowa grzebowiska dla zwierząt w Szczecinie była bardzo wyczekiwana. Ze względu na wiele trudności inicjatywa była realizowana z opóźnieniem, ale w końcu nam się udało – mówi – Dariusz Ciaś, zarządca grzebowiska. Od sierpnia 2018 roku pochowaliśmy już ponad 200 zwierząt. Są to głównie psy i koty, ale też chomik, papuga, szynszyla, królik oraz papuga. A zainteresowanych ciągle przybywa!

Pogrzeb zwierzęcia nie jest już fanaberią

Czasy, w których grzebanie pupili było odbierane jako bezsensowny wymysł, minęły już bezpowrotnie. Ze względu na to, że w mieście wiele osób mieszka w blokach, nie posiadając własnego kawałka ziemi, po śmierci swojego zwierzęcia są zmuszeni oddać je do utylizacji.

- Dziś stanowimy w regionie jedyną możliwość oddania szacunku naszym zmarłym pupilom – mówi Ciaś. – Odwiedzający i klienci są zawsze zdziwieni, że już tyle innych zwierząt zostało pochowanych. Zauważamy, że odczuwają ulgę nie tylko dlatego, że z godnością żegnają swojego przyjaciela, ale również gdy widzą inne osoby, które zdecydowały się na pochówek.

Zwierzę można pogrzebać w mogile zbiorowej lub indywidualnej. Wybór drugiej opcji wiąże się z tym, że właściciel może być obecny podczas pochówku w dogodnie wybranym terminie oraz ze wspólnym projektowaniem pamiątkowej tabliczki. Większość zainteresowanych decyduje się na mogiły indywidualne.

Miejsca jest pod dostatkiem

Grzebowisko zapełnia się w szybkim tempie – po niecałym roku od otwarcia duża część terenu jest już zajęta. Jednak, jak zapewnia zarządca, właściciele są na tę ewentualność przygotowani. - Zależy nam na rozwoju i pielęgnacji Tęczowej Krainy, aby stała się największym i najładniejszym grzebowiskiem w całej Polsce – tłumaczy. – Aktualnie ogrodzoną mamy jedynie część działki przeznaczonej do funkcjonowania. Jeśli zajdzie taka potrzeba, przesuniemy ogrodzenie, aby móc zaoferować większą przestrzeń.

Spora liczba pochowanych zwierząt przekłada się na wielu odwiedzających. Wśród nich znajdują się jednak nie tylko osoby, które pożegnały swoich pupili.

- Każdego dnia możemy spotkać właścicieli zwierząt, którzy przyjeżdżają w celu zagospodarowania kwatery poprzez ustawienie płotka, wysypanie kamyczków czy zapalenie znicza – wymienia zarządca. – Ale możemy spotkać również osoby, które przygotowują się do utraty zwierzaka, np. rodziców tłumaczących dzieciom, co niedługo może się stać z ich przyjacielem i gdzie może zostać pochowany.

Grzebowisko dla zwierząt Tęczowa Kraina znajduje się przy ul. Bielańskiej 31 w Kluczu.

- Każdy pochowany zwierzak oraz jego właściciel to tak naprawdę wyjątkowa historia oraz nowe doświadczenie. Towarzyszących emocji i sytuacji nie da się opisać. – opowiada Ciaś. – Dla nas ważne jest, że tworzymy małą społeczność, która się rozbudowuje i powstają pomiędzy nami więzi.