W tym roku do Szczecina ma dotrzeć 8 przegubowych autobusów elektrycznych zamówionych w firmie Solaris Bus & Coach S.A. W hali montażowej producenta można już zobaczyć jak prezentuje się pierwszy egzemplarz.

 

Najnowsze zdjęcia niemal gotowego już autobusu zamieścił w mediach społecznościowych prezydent Piotr Krzystek. Nie wiadomo jeszcze, kiedy pierwszy „elektryk” pojawi się na ulicach Szczecina, ale na pewno wszystkie zamówione pojazdy powinny dotrzeć w tym roku.

Firma Solaris Bus & Coach S.A. realizuje kontrakt o wartości 32,3 mln zł. W jego ramach dostarczy do Szczecina osiem autobusów. Każdy z nich będzie fabrycznie nowym, niskopodłogowym, przegubowym pojazdem zeroemisyjnym o napędzie elektrycznym. Zabiorą maksymalnie 120 osób, a ich długość nie może przekroczyć 18,1m. Autobusy zostaną wyposażone w system odzyskiwania energii podczas hamowania i jazdy z góry, która będzie wykorzystania do doładowania magazynu energii. Ładowane będą mogły być metodą plug-in lub poprzez pantograf. Oświetlenie kabiny pasażerskiej ma być wykonane w technologii LED, ponadto znajdą się w niej ładowarki USB oraz system informacji dla pasażerów.

Producent zobowiązał się też zapewnić 4-letni okres gwarancji bez limitu kilometrów oraz przeszkolić kierowców oraz techników odpowiedzialnych za naprawy i obsługę autobusów.

Firma Solaris wygrała również miejski przetarg na 6 krótszych autobusów elektrycznych (12-metrowych). Mają być dostarczone wiosną 2022 r. Kosztowały 16,5 mln zł.

Równolegle miasto przygotowuje infrastrukturę niezbędną do obsługi nowych pojazdów. Na przystankach końcowych przy Kolumba, Owocowej i Kołłątaja powstaną stacje do ładowania autobusów elektrycznych. Odpowiednio dostosowana będzie też zajezdnia przy ul. Klonowica.

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN

AUTOR ZDJĘCIA: UM SZCZECIN