Startuje piąta edycja akcji „Szczecińskie Magnolie”. W tym roku 11 nowych drzewek ozdobi miejskie zieleńce. Kolejnych pół tysiąca sadzonek zostanie rozdanych mieszkańcom.

Tegoroczną akcję sadzenia magnolii już jutro, 9 maja, o godz. 10:00 zainaugurują przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 3 „Pentliczek” oraz Przedszkola Publicznego nr 59 „Pingwinek”. Drzewka posadzą na zieleńcu przy ul. Krakowskiej i Poronińskiej na szczecińskich Gumieńcach. Kolejne magnolie pojawią się przy ul. Odrowąża w centrum Szczecina.

- Łącznie przybędzie 11 nowych, przepięknych drzewek. Będą szczególne, bo większe od pozostałych – zachwala Andrzej Kus, rzecznik prasowy Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. - W ramach projektu ZUK-u dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na zieleńcu przy ul. Krakowskiej i Poronińskiej ustawione będą do końca maja ławki parkowe oraz kosze na śmieci – dodaje.

Darmowe sadzonki dla szczecinian

Wielkie podsumowanie piątej edycji akcji „Szczecińskie Magnolie” zaplanowano w niedzielę, 21 maja, na terenie kąpieliska Arkonka. Festyn rozpocznie się o godz. 10:00. Tak jak w ubiegłym roku mieszkańcom Szczecina zostanie rozdanych pół tys. sadzonek tych przepięknych roślin. W programie imprezy znalazły się również m.in.: konkursy dla dzieci, zabawy, gry z upominkami.

- Chęć udziału zgłosiło kilkanaście organizacji ekologicznych, które na swoich stanowiskach również przygotują moc atrakcji – mówi Kus.

Magnolie w całym Szczecinie
W ciągu ostatnich czterech lat w ramach akcji „Szczecińskie Magnolie” szczecinianie otrzymali w prezencie aż 2 tysiące kilkudziesięciocentymetrowych drzewek. Kwitnące już rośliny możemy podziwiać niemal w każdej dzielnicy naszego miasta: w przydomowych ogródkach, na terenie ogródków działkowych, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Dodatkowo magnolie sadzone są w miejscach wytypowanych przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych, m.in.: w okolicach Filharmonii, na placu Słowiańskim, placu Świetlińskiego w Dąbiu czy Adama Mickiewicza. Znajdziemy je również przy ul. Wyszyńskiego, Mickiewicza, Bohaterów Warszawy, w al. Jana Pawła II oraz przy Wałach Chrobrego. Ozdabiają także wszystkie miejskie kąpieliska.