Od wtorku przy rondzie im. Marii Baranowskiej-Dohrn (u zbiegu ulic Kolorowych Domów i Chłopskiej) bezpieczniej powinni czuć się piesi. Zlikwidowano „skrót” w ciągu ul. Chłopskiej, czyli pas pozwalający jadącym w kierunku Słonecznego ominąć rondo. Zmiana organizacji ruchu to konsekwencje śmiertelnego wypadku, do jakiego doszło w tym miejscu na początku marca.

Ten drogowy „by-pass” pozwalał nierozsądnym kierowcom pokonywać skrzyżowanie z nadmierną prędkością. W marcu prowadząca toyotę nie zdążyła wyhamować przed pieszą przechodzącą przez pasy tuż za rondem. Potrąconej kobiety nie udało się uratować.

Tragiczny wypadek zainicjował dyskusję nad zmianą organizacji ruchu. Nasiliły się głosy takich organizacji jak Rowerowy Szczecin, która już wcześniej alarmowała, że rozbudowa skrzyżowania o dodatkowy pas pozwalający z dużą prędkością ominąć rondo zagraża bezpieczeństwu pieszych. Teraz postulowane zmiany stały się faktem.

„Dzisiaj wprowadzona zostaje nowa stała organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Kolorowych Domów z ul. Chłopską. Projekt przewiduje wyłączenie z ruchu ogólnego jednego z pasów ruchu (tzw. by-passa) w ciągu ul. Chłopskiej. Zmiana ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych” – poinformował we wtorkowym komunikacie magistrat.