W dawnych czasach zasłon używano głównie do dekoracji okien pałaców, udrapowane bogato tkaniny służyły do podniesienia rangi pomieszczenia. Współcześnie funkcja, jaką pełnią zasłony, jest trochę inna. Najbardziej cenione są proste i minimalistyczne formy. O tym, czy zasłona jest elegancka, czy bardziej nowoczesna, zazwyczaj decyduje faktura tkaniny. Wybierając zasłony do salonu, warto zadać sobie kilka podstawowych pytań.

Jaką rolę mają pełnić zasłony w salonie?

Dobór zasłon do salonu powinien uwzględniać styl aranżacji wnętrza, kolor ścian oraz wielkość i usytuowanie okna. Jeśli okna salonu wychodzą na południe, zasłony powinny również chronić przed nadmiarem promieni słonecznych. W przypadku małych pomieszczeń trzeba zrezygnować z ciemnych i ciężkich zasłon. Do dekoracji okien można wybrać gotowe zasłony lub uszyć je na zamówienie, taka zmiana w salonie umożliwia także metamorfozę wnętrza niewielkim kosztem.

Jeśli okna nie posiadają rolet ani żaluzji, dobrym rozwiązaniem jest wybranie nieco grubszych zasłon, które nie będą prześwitywać po zapaleniu światła. W sytuacji, kiedy mają pełnić jedynie funkcję dekoracyjną, można zastosować większą dowolność. W przypadku wąskich okien i takich, które są skierowane na wietrzną stronę, dobrze sprawdzą się zasłony panelowe zakończone specjalnym uchwytem, który jest jednocześnie obciążnikiem.

Długość zasłon uzależniona jest od prywatnych preferencji, ale przed zakupem zasłon należy dokładnie wymierzyć szerokość okna oraz długość mierzoną od szyny albo karnisza do punktu, gdzie zasłona powinna się kończyć. Interesującą ofertę tkanin zasłonowych prezentuje strona: https://www.eurofirany.com.pl/sklep-online/firany-gotowe-251.

Jaką aranżację mają tworzyć zasłony w salonie?

Materiał na zasłony powinien harmonizować z wystrojem wnętrza, wzory kwiatowe lepiej odnajdą się w stylu klasycznym i tradycyjnym, a geometryczne lepiej będą się prezentować w stylu nowoczesnym. Wyraźna kolorystyka zasłon, dobrana na zasadzie kontrastu dobrze wygląda, jeśli ściany są w jasnych barwach i inne elementy wystroju nie są w zbyt intensywnym kolorze. Zbyt wiele kolorów może wprowadzić we wnętrzu chaos. Z kolei jednolite zasłony o delikatnej barwie dobrze będą się prezentować w towarzystwie dywanu w oryginalnym i wyrazistym kolorze.

W salonie urządzonym w stylu eleganckim można również postawić na tkaniny z połyskiem, błyszczeć mogą zasłony i inne elementy dekoracyjne, np. poduszki na kanapie. W tego typu aranżacji nie ma miejsca na połączenia awangardowe, powinien panować ład i harmonia. Zasłony w salonie w takim stylu mogą mieć oryginalny odcień, np. zielony czy niebieski, ale powinien on być stonowany. Nowoczesny charakter wnętrza podkreślą zasłony w odcieniu grafitu, taki styl to przede wszystkim prostota i minimalizm. Do szarych ścian i jasnych mebli pasuje większość kolorów tkanin, ale powinny być one monochromatyczne.

Jak dobrać zasłony, aby nie zmniejszyć salonu?

Jak dobrać zasłony, aby nie zmniejszyć optycznie mieszkania? Pomieszczenie będzie wydawało się bardziej przestronne, jeśli zasłony będą w jasnym kolorze, niekoniecznie musi to być biały kolor, mogą to być różnego rodzaju beże i pastele. Mieszkanie powiększają też zasłony w poziome pasy albo w delikatne wzory geometryczne.