Urząd Statystyczny opublikował dane zebrane na koniec marca tego roku. Bezrobocie w Szczecinie spadło do poziomu 2,6%, a średnie wynagrodzenie wynosi 4 732 zł brutto.

Już przed rokiem stopa bezrobocia w Szczecinie była bardzo niska, wynosiła 3,1%, ale przez ostatnie 12 miesięcy spadła jeszcze o kolejne 0,5%. Dla porównania średnia dla całego Województwa Zachodniopomorskiego to 7,5% a dla Polski 5,9%.

- Dzięki temu, że nasze miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów, możemy od pewnego czasu zauważyć wyraźny spadek w poziomie bezrobocia. Tak niskie wskaźniki cieszą, ale z drugiej strony są też dla nas nowym wyzwaniem. Już teraz wielu przedsiębiorców z którymi rozmawiam, zgłasza problemy ze znalezieniem pracowników. To nowe zjawisko, z którym jako samorząd musimy sobie poradzić – mówi Michał Przepiera zastępca prezydenta Szczecina.

Średnie wynagrodzenie w Szczecinie

Przyciągnąć nowych pracowników najłatwiej wysokim wynagrodzeniem. Jak wygląda to w Szczecinie? Średnia płac kształtuje się obecnie na poziomie 4 732 zł brutto. To znaczące więcej niż średnia w podregionie szczecińskim (teren dawnego województwa szczecińskiego), gdzie jest to ok. 4 085 zł brutto.

– Szczecin rozwija się w wielu dziedzinach, zwłaszcza w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Dobrze płatna i atrakcyjna praca jest magnesem, który przyciąga wykwalifikowanych pracowników. Musimy się zatem jeszcze mocniej starać, aby przestrzeń w Szczecinie do prowadzenia biznesu jak i życia była jak najbardziej atrakcyjna – podkreśla prezydent Przepiera.

Jakich pracowników jeszcze szukają?

Według ostatnich badań na szczecińskim rynku pracy wciąż brakuje: analityków, testerów i operatorów systemów teleinformatycznych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, pracowników ds. rachunkowości i księgowości, projektantów i administratorów baz danych, programistów, budowlańców oraz specjalistów znających języki obce, zwłaszcza niemiecki.