„Co się złościcie, przecież tam w Przecławiu jest super xd!” – napisała internautka na facebookowym profilu występu The Dumplings. Ktoś inny pyta: „Gdzie to jest, gdzie to jest ?” Hala Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Przecławiu to obiekt, w którym we wrześniu odbył się tygodniowy festiwal z udziałem Smolika i Keva Foxa, Grubsona oraz Kamila Bednarka, a niedawno zagrał tu także zespół Happysad. W połowie grudnia, właśnie w Przecławiu, wystąpi duet The Dumplings. A to dopiero początek wydarzeń, które zaplanowano w tym miejscu w najbliższych miesiącach.

Organizatorzy szukają sal

Zamknięcie klubów K4 i Peron 5, przedłużający się remont „Rockera” oraz wyłączenie z eksploatacji głównej sali „Słowianina” doprowadziły do tego, że w Szczecinie brakuje sal średniej wielkości, w których można zorganizować rockowe, hip-hopowe czy metalowe koncerty. Zapowiadane otwarcie sali w holu dawnego kina Kosmos także się opóźnia (prawdopodobnie nastąpi w styczniu przyszłego roku). Zatem organizatorzy wydarzeń muzycznych (a także teatralnych) intensywnie szukają alternatywnych możliwości.

800 miejsc dla widzów

Tymczasem w sali widowiskowej w otwartym w tym roku Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu jest blisko 300 miejsc siedzących. Obiekt ma charakter wielofunkcyjny, siedziska w bardzo łatwy sposób można demontować i wówczas zmieści się tu nawet 800 osób. Dlatego przestrzeń ta świetnie nadaje się do organizacji wydarzeń z udziałem bardziej znanych wykonawców, którzy niekoniecznie pasują do Filharmonii czy hali Netto Arena. Jeszcze w grudniu br. w Przecławiu wystąpią Natalia Przybysz (7.12) oraz The Dumplings (15.12). Te dwa koncerty przeniesiono z „Kosmosu”, ale dzięki temu będzie mogła uczestniczyć w nich większa liczba osób.

Pewnym utrudnieniem dla szczecinian jest dojazd do ośrodka. Ostatni autobus ZDiTM w kierunku centrum Szczecina odjeżdża o godz. 22.50. (Później trzeba czekać na nocną linię.) Jest natomiast dobra wiadomość dla kierowców. Obok hali znajduje się plac z dużą liczbą miejsc parkingowych, co na pewno ułatwia transport samochodem.

Depesze byli zachwyceni

Bardzo dobrze bawili się w Przecławiu fani Depeche Mode podczas swego zlotu, który się odbył na początku listopada.

– Przeglądając informacje w Internecie zauważyłem, że organizatorzy imprezy mają problem ze znalezieniem miejsca, w którym mogłaby się odbyć i napisałem do nich, a oni przyjechali do ośrodka, by zobaczyć jakie są tutaj warunki. Szybko doszliśmy do porozumienia i to było, sądząc choćby po relacjach, bardzo udane wydarzenie. Dlatego już wiadomo, że przyszłoroczny ogólnopolski zlot fanów Depeche Mode zostanie zorganizowany także w naszej hali – mówi Mariusz Skóra, dyrektor GOKSiR.

foto: Łukasz Leśniak | koncert Happysad | materiały prasowe

Acid Drinkers i Cugowski w przyszłym roku

W styczniu 2020 ośrodek zaprasza na występ Normalsów, grających materiał z nowej płyty „Wir”, a także organizowany w cyklu "Scena Kobiet" koncert Mariki - reprezentantki reggae i soulu. 1 lutego w tym samym miejscu zaśpiewa Julia Pietucha.

– Ogólnie mamy już 140 wydarzeń zapisanych w naszym kalendarzu na przyszły rok. Zagrają u nas m.in. Acid Drinkers i Łydka Grubasa, zespół Cree zaprezentuje program poświęcony pamięci Ryszarda Riedla. Poza tym wystąpią także: Marek Piekarczyk, Alicja Majewska, Piotr Cugowski, duet Rebeka czy jazzowa wokalistka, Aga Zaryan. Te wydarzenia organizujemy sami lub też współorganizujemy z agencjami i innymi podmiotami, które się do nas zgłaszają. To m.in. DK „Słowianin”, Zamek Książąt Pomorskich czy „Hormon” – mówi Skóra.

Kolejny Przecław Festival z Chylińską

Poza tym planowana jest już druga edycja Przecław Festival. Jej termin to ostatni weekend czerwca 2020 roku. Wiadomo, że wśród wykonawców pojawi się Agnieszka Chylińska.

– Tym razem planujemy wydarzenie kilkudniowe, a nie tak długie jak to, które stworzyliśmy na inaugurację ośrodka. Wtedy dotarło do nas łącznie 11 tysięcy osób. Myślę, że w czerwcu może być podobnie. Zapraszam wszystkich do Przecławia i to nie tylko na koncerty, ale także do kina! W soboty oferujemy poranki dla dzieci, a już niedługo planujemy poszerzyć repertuar – dodaje dyrektor ośrodka.