Po 6 latach miasto nie przedłużyło umowy operatowi hali widowiskowo-sportowej przy ul. Szafera w Szczecinie. Od 1 listopada zarządcą Netto Areny jest Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji i Rehabilitacji, czyli faktycznie szczeciński magistrat. Przestrzeń sportowego obiektu ma zostać zagospodarowana na tymczasowy szpital wspierający walkę z pandemią koronawirusa. Co potem? Nie wiadomo. Na swoim Facebooku pracownicy i zarządcy Netto Areny pożegnali się już z widzami i użytkownikami obiektu.

 

O tym, co dzieje się z Netto Areną poinformował na Facebooku pracownik spółki Arena Szczecin Operator Michał Piersiński. W publicznej informacji czytamy o „splocie okoliczności”, który spowodował, że obecny zarządca obiektu przestaje pełnić funkcję operatora.

– Pandemia wywróciła wiele planów. W tym nasze. Powstający w Netto Arenie szpital na jakiś czas wyłącza całkowicie możliwości normalnego zarządzania obiektem, stąd i nasze funkcjonowanie tam dobiegło końca. Czy na zawsze, tego nie wiemy. Oby nie. Obyśmy w takim zespole jeszcze się spotkali – napisał Piersiński.

Post udostępniła Monika Pyrek, która dopisała od siebie, że obecna sytuacja jest „zakrętem w jej życiu”: – Ciężko mi pisać o szczegółach – zaznaczyła słynna lekkoatletka, dodając mnóstwo podziękowań dla pracowników obiektu.

Jak udało nam się dowiedzieć, spółka Arena Szczecin Operator od 1 listopada nie zarządza obiektem.

– Trwało postępowanie na wybór nowego operatora. Negocjacje trwały przez kilka miesięcy. Nasza umowa była do końca lipca, wtedy otrzymaliśmy aneks na czas postępowania wyłaniającego nowego operatora. Zgłosiliśmy się tylko my, oferta została odrzucona, bo w międzyczasie okazało się, że Netto Arena będzie szpitalem tymczasowym – tłumaczy jeden z przedstawicieli zarządcy zewnętrznego. – Chcieliśmy dalej obsługiwać halę, nawet w czasie trwania tam tymczasowego szpitala, ale miasto argumentowało odmowę brakiem formuły prawnej dla takiego działania. Nic nam nie zaproponowano, więc zakończyliśmy nasze działanie w Netto Arenie 1 listopada – dodaje.

Obecnie obiekt został przejęty przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki jako szpital tymczasowy. Nie wystartował on jeszcze, ale od kilkunastu dni trwają aktywne przygotowania m.in. poszukiwanie pracowników od personelu medycznego przez osoby obsługujące szpital administracyjnie.

Jak wyjaśnia Urząd Miasta w Szczecinie, brak przedłużenia umowy z operatorem Netto Areny wynika z pandemii koronawirusa i zmian administracyjnych związanych z zarządzaniem halą.

– Zgodnie z decyzjami, które zapadły na szczeblu rządowym, urząd wojewódzki na pół roku przejmuje Netto Arenę na potrzeby szpitala tymczasowego. W związku z powyższym w najbliższych miesiącach zarządzanie obiektem w innych celach jest niemożliwe. Gdy obiekt przestanie pełnić funkcję szpitala, powrócimy do tematu operatora hali. Nie zamykamy się na żadną opcję (ani na zewnętrzną firmę, ani na zarządzenie przez miejską spółkę). Współpracy z dotychczasowym operatorem przebiegała bardzo dobrze – tłumaczy Dariusz Sadowski z Urzędu Miasta w Szczecinie.

Nie wiadomo jeszcze, jak na całą sprawę zapatruje się sieć Netto, która jest sponsorem tytularnym hali. Do tematu będziemy powracać.