Muzyczne sceny, koncert Cleo, rzemieślnicze browary, festiwal orkiestr dętych czy strefy animacji, gastronomii i rozrywki – to część atrakcji zaplanowanych podczas miejskiej imprezy Żagle 2021! (30 lipca – 1 sierpnia). Największymi gwiazdami będą żaglowce, które znów zawitają do Szczecina. Przykra informacja na ten moment jest taka, że z powodów pandemicznych jednostki nie będą udostępniać swoich pokładów zwiedzającym.

Szczecin miał być w tym roku gospodarzem finału regat The Tall Ships Races, ale imprezę odwołano ze względu na pandemię koronawirusa. Miasto nie zrezygnowało jednak z żeglarskich atrakcji. Wspólnie z Kłajpedą i Tallinem organizuje Regaty Bałtyckie, które zakończą się etapem do Szczecina.

Nie tylko rozrywka, ale też impuls dla gospodarki

Żaglowce pojawią się na Odrze w ostatni weekend lipca. Mieszkańców czekają wówczas trzy dni ciekawych atrakcji, przede wszystkim na Łasztowni i w okolicach Wałów Chrobrego (brzegi zostaną spięte dodatkowym mostem pontonowym), ale też w Netto Arenie.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy zrealizować oczekiwania mieszkańców Szczecina i turystów, ale także branż, które ucierpiały w czasie pandemii: gastronomii, hoteli czy branży eventowej – podkreśla Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. – Traktujemy to wydarzenie nie tylko w kategoriach rozrywkowych, ale także w sensie biznesowym, jako podanie ręki tym wszystkim, którzy prowadzą tego typu biznesy. To będzie ważny impuls dla gospodarki Szczecina.

Dwa żaglowce, których w Szczecinie jeszcze nie było

Przypłyną przede wszystkim polskie żaglowce. Zacumują zarówno przy Wałach Chrobrego, jak i przy Łasztowni. Największą jednostką będzie Dar Młodzieży, pojawią się też szczecińskie: Fryderyk Chopin i Kapitan Borchardt (w Regatach Bałtyckich ich załogę stanowić będą dwie zmiany szczecińskiej młodzieży) oraz flotylla z Gdyni: Pogoria, Generał Zaruski, Bonawentura oraz Baltic Beauty. Po raz kolejny zagości w Szczecinie rosyjski Shtandart, a po długiej przerwie wróci litewski Brabander. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć Krasotkę (Rosja) i Atylę (Hiszpania).

– Atyla to hiszpańska jednostka, choć pływa pod flagą Vanuatu. Na jej pokładzie planujemy specjalne, bardzo urokliwe wydarzenie. Maestro Krzysztof Meisinger wykona tam koncert muzyki hiszpańskiej. W sobotę, 31 lipca, o godzinie 22:00 przy Nabrzeżu Pasażerskim (w pobliżu Dworca Morskiego – red.] – mówi Jerzy Raducha, wicedyrektor ds. organizacji imprez i współpracy międzynarodowej Centrum Żeglarskiego.

Cleo i Sound'n'Grace w Netto Arenie

Koncertów zaplanowano dużo więcej. Podczas Żagli 2021 artyści występować będą na trzech scenach w pobliżu Odry: na Łasztowni, Wyspie Grodzkiej i na Wałach Chrobrego przy pomniku Centaura.

– Czwartą sceną będzie ta w Netto Arenie, na której przed Cleo wystąpi zespół Sound'n'Grace. Artystycznie będzie się działo bardzo dużo. Jestem przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie w tym programie – mówi Robert Grabowski, rzecznik prasowy Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Od orkiestr dętych po rzemieślnicze browary

Różnorodne atrakcje zaplanowano dla całych rodzin. Będą rozproszone po rozległym terenie imprezy, by łatwiej zachować zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Na placu Mickiewicza powstanie Strefa Dziecięca z warsztatami, koncertami, pokazami tanecznymi i zawodami sportowymi dla najmłodszych. Na scenie na Łasztowni odbędzie się IV Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2021 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin. Będzie również Strefa Animacji Czysta Odra, Festiwal Smaków Foodtrucków, Jarmark pod Żaglami, wesołe miasteczka i Miejska Strefa Letnia. U podnóża Wałów Chrobrego będzie można usiąść w Craft Beer Zone i spróbować trunków pochodzących z browarów rzemieślniczych z całej Polski. Atrakcji dostępnych „na lądzie” na pewno więc nie zabraknie.

– Już w ten piątek ubierzemy Marynarza w strój reprezentacji, co będzie sygnałem dla mieszkańców i turystów o nadchodzącej imprezie. Kolejnym ciekawym działaniem jest konkurs dla szczecińskich przedsiębiorców „Nastrój się na żagle”. Zapraszamy do przystrajania swoich witryn, im będzie ich więcej, tym lepiej. W niedzielę, o 9 rano zapraszamy na wyścig – Bieg pod Żaglami – mówi Leopold Korytkowski, dyrektor turystyki i wydarzeń w spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

Nie zamkną ul. Jana z Kolna

Żagle 2021! wiązać się będą z utrudnieniami w ruchu, ale nie tak wielkimi, jak przy innych imprezach organizowanych wcześniej nad Odrą. Przede wszystkim, ul. Jana z Kolna nie zostanie zamknięta. Na wysokości Wałów Chrobrego (od ul. Kapitańskiej do Trasy Zamkowej) obowiązywać będzie jednak ograniczenie prędkości do 30 km/h. Kursować będą tramwaje, które pozwolą najsprawniej dojechać na teren imprezy.

– W rejonie imprezy ciężko będzie znaleźć miejsce parkingowe, spodziewamy się również dużego natężenia ruchu pieszego. Dlatego bardzo prosimy mieszkańców wybierających się nad Odrę o pozostawienie pojazdów w domu i skorzystanie z komunikacji miejskiej – apeluje Marcin Charęza, kierownik zespołu ds. organizacji ruchu WGK.

Zamknięte zostaną natomiast boczne ulice. Ich mieszkańcy mogą starać się o przepustki pozwalające na wjazd.

Organizacja ruchu w czasie imprezy

Czasowa organizacja ruchu trwającą od środy, 28 lipca, do wtorku, 3 sierpnia , podzielona zostanie na kilka etapów.

28 lipca (środa) o godz. 00:01 zamknięcie ulic:

• ul. Wendy i ul. Zbożowej od skrzyżowania z ul. Spichrzową,

• ul. Komandorskiej,

• ul. Admiralskiej,

• ul. Wawelskiej – od ul. Jarowita,

• ul. Wały Chrobrego,

• ul. Henryka Pobożnego na odcinku od ul. Szczerbcowej do Zygmunta Starego

• ul. Małopolskiej od skrzyżowania z ul. Jarowita

29 lipca (czwartek) o godz. 00:01:

• ul. Władysława IV całkowite zamknięcie od skrzyżowania z ul. Floriana. Wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami,

• ul. Jana z Kolna zawężenia jezdni i parkingów. Ruch ciągiem ul. Jana z Kolna zachowany zostanie dwoma pasami ruchu, obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h,

• ul. Zygmunta Starego – częściowe ograniczenia od ul. Henryka Pobożnego do ul. Jarowita. Wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami,

• ul. Zygmunta Starego – całkowite zamknięcie od ul. Jarowita do ul. Wały Chrobrego,

• ul. Zygmunta Starego od ul. Starzyńskiego do ul. Matejki wyznaczenie postojów TAXI

• ul. Szczerbcowa – częściowe ograniczenia od ul. Henryka Pobożnego do ul. Wały Chrobrego. Wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami.

• ul. Szczerbcowa – całkowite zamknięcie od ul. Jarowita do ul. Wały Chrobrego,

• ul. Henryka Pobożnego na odcinku od ul. Wawelskiej do ul. Szczerbcowej – ruch jednokierunkowy,

• ul. Jarowita – częściowe ograniczenia na odcinku od ul. Wawelskiej do ul. Małopolskiej. Wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami .

2 sierpnia (poniedziałek) o godz. 05.00 zamknięte ulice:

• ul. Wendy i ul. Zbożowa od skrzyżowania z ul. Spichrzową,

• ul. Komandorska,

• ul. Admiralska,

• ul. Wawelska – od ul. Jarowita,

• ul. Wały Chrobrego,

• ul. Henryka Pobożnego na odcinku od ul. Szczerbcowej do Zygmunta Starego,

• ul. Małopolska od skrzyżowania z ul. Jarowita

• ul. Storrady – wjazd zostanie ograniczony. Wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami.

3 sierpnia (wtorek) o godz. 05.00 nastąpi powrót do stałej organizacji ruchu.