W najbliższy poniedziałek ma odbyć się wideokonferencja wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego z przedstawicielami szczecińskich galerii handlowych oraz dyskontów. Dyskusja dotyczyć będzie poprawy bezpieczeństwa na terenie placówek handlowych. Jak mówi Bogucki, czwarta fala jest w natarciu, a utrzymanie reżimu sanitarnego w sklepach jest trudne i wygląda coraz gorzej.

 

Poprawa organizacji pracy szpitali, policji i straży pożarnej w czasie czwartej fali pandemii koronawirusa była tematem piątkowej konferencji prasowej wojewody Zbigniewa Boguckiego. Podczas spotkania z dziennikarzami zapowiedziano większa kontrolę noszenia maseczek i zachowywania dystansu społecznego.

– Jeżeli spojrzymy na to, co się dzieje na ulicach, w komunikacji miejskiej czy galeriach handlowych, to jest bardzo źle. Chciałbym, żeby to mocno wybrzmiało. W poniedziałek odbędzie się wideokonferencja z szefami, dyrektorami regionalnymi największych sieci handlowych. Musimy powrócić do stosowania zasad, które nie zostały nigdy odwołane, a nie są obecnie przestrzegane. Przed nami wysiłek służby zdrowia, ale i poczucie zbiorowej odpowiedzialności. Jeżeli tej odpowiedzialności nie ma, to musi nastąpić jej egzekwowanie – mówił Zbigniew Bogucki.

Wojewoda miał na myśli pewnie mandaty dla osób bez maseczek. Zreszą takich kar jest coraz więcej. Mandaty wystawiane są głównie w komunikacji miejskiej.

– Tylko w tym roku w regionie policjanci nałożyli 20 tysięcy mandatów karnych. Pouczono kilka tysięcy osób i skierowano kilka tysięcy spraw do sądu za nieprzestrzeganie zasad sanitarnych. 90% spraw dotyczy noszenia maseczek. Zdajemy sobie sprawę, że działania kontrolne, to tylko jedna część tego, co powinniśmy zrobić, by zwiększyć solidarność społeczną – mówił Tomasz Trawiński, Komendant Wojewódzki Policji w Szczecinie.

Generał Trawiński przyznał, że zdiagnozowano dwa obszary, gdzie kontrola noszenia maseczek jest konieczna. To właśnie galerie handlowe oraz komunikacja miejska. Podczas konferencji zapowiedziano rozmowę z publicznymi przewoźnikami na temat przestrzegania zasad sanitarnych w środkach transportu zbiorowego.