Tanecznie, baśniowo, filmowo i rozwojowo – tak w skrócie można opisać tegoroczny Tydzień Europejski w Szczecinie. Wszystkie atrakcje są bezpłatne.

9 maja 1950 roku Robert Schuman zaprezentował śmiały plan wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla. Ta ponadnarodowa wspólnota, to właśnie „kamień węgielny” Unii Europejskiej.

Koc i dobry humor – więcej nie trzeba

Celebracja tej daty rozpocznie się 9 maja Piknikiem Europejskim na skwerze przed pomnikiem Adama Mickiewicza (przy ul. Henryka Pobożnego). Biesiadnicy będą mogli nauczyć się tradycyjnych tańców i dołączyć do korowodu – To bardzo proste tańce, każdy powinien ich się nauczyć w kilka minut – zapewnia Joanna Tyszkiewicz z PIE Europe Direct i dodaje – Antropolożka, Magda Polkowska pokaże, że baśnie są nie tylko dla dzieci.

Kapela Hałasów oprócz nauki tańca będzie prezentować instrumenty takie jak liry korbowe, barabana oraz gardony. Czymże byłby Tydzień Europejski bez tygielka kulturowego? W europejskiej wiosce będzie można poznać ludzi z zagranicy, którzy z chęcią opowiedzą o swoich krajach. Wizyta w tym miejscu może się przydać przed odwiedzinami stacji plastycznej – Mój dom – Europa. W tym miejscu przy pomocy pędzla lub spreju chętni będą mogli pokazać to jak widzą Europę.

Wisienką na torcie pikniku będzie wypuszczenie w niebo 400 żółto-niebieskich balonów z życzeniami dla Europy.

Tradycyjne Tańce Europejskie – Kapela Hałasów

11:00 – 12.00 Tradycyjne tańce – warsztat
12:40 – 13:40 Tradycyjne tańce – warsztat
14:20 – 15:20 Tradycyjne tańce – warsztat

Baśnie Ludów Ziemi – Magda Polkowska

12:00 – 12:40 baśnie – słuchowisko
13:40 – 14:20 baśnie – słuchowisko
15:20 – 16:00 baśnie – słuchowisko

We wtorek12 maja odbędzie się konferencja „Polacy pomagają”. Udział w niej wezmą przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundacji Kultury Świata, Polskiej Zielonej Sieci i Fundacji Global Language. Na wydarzenie można zapisać się tutaj.

Jakie jest kino europejskie?

W środę 13 maja rozpocznie się cykl „Wieczory z kinem europejskim”, podczas których zostaną wyświetlone produkcje w trzech blokach tematycznych:

13 maja: Globalny rozwój

14 maja: Kino europejskie

15 maja: Młode europejskie kino

Darmowe seanse odbędą się w Kinie Zamek (ul. Korsarzy 34).

Noc Muzeów przez pryzmat obiektywów

W nocy z 16 na 17 maja odbędzie się wystawa „Rozwój w obiektywie”, która prezentowana będzie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów u Wyszaka (Wyszak Browar Rodzinny, ul. Mściwoja II 8). Zwiedzający zobaczą miesiące tematyczne Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju w obiektywie polskich fotografów.