Już jutro rusza Zachodniopomorski Festiwal Nauki, czyli rozrywka i nauka w jednym.
Dla kogo i kiedy?
Zachodniopomorski Festiwal Nauki to impreza, podczas której przeciętny szczecinianin będzie mógł poczuć się odkrywcą. Choć oficjalna inauguracja rozpocznie się w poniedziałek w auli Wydziału Matematyczno-Fizycznego o 17:00, pierwsze atrakcje zaplanowano już na sobotę. Współpraca 4 uczelni – Politechniki Szczecińskiej, Akademii Rolniczej, Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademii Medycznej, a także takich instytucji jak Muzeum Narodowe czy Książnica Pomorska zaowocuje bogatym programem. Całość zakończy się 26 września ogólnoeuropejską Nocą Naukowców.
Sobota, czyli wycieczki, spacery i filmy
W najbliższą sobotę uczestnikom ZFN-u zostanie przedstawiony szereg atrakcji. Między 10:00 a 16:00 będą oni mogli indywidualnie obejrzeć wystawy w Muzeum Narodowym. Miłośnicy spacerów zwiedzą zabytki Cmentarza Centralnego oraz zobaczą Park Żeromskiego i Wały Chrobrego. Sobota to również wycieczki autokarowe ścieżkami przyrodniczo-historycznymi w Dolinie Chojnówki lub w okolicach Głębokiego, a także historycznymi drogami Szczecina. W godzinach 12:00-14:00 kinomanii będą mogli wziąć udział w projekcji oraz dyskusji na temat filmów o powojennym Szczecinie.
„Punkt kulminacyjny festiwalu” – Noc Naukowców
- Mieszkańcy zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy pod hasłem „Naukowcy są wśród nas”. Podczas tej nocy w całej Europie odbędą się imprezy popularno-naukowe mające za zadanie przede wszystkim ukazanie szerszej społeczności wagi zawodu naukowca w codziennym życiu obywateli, promowanie tego typu kariery zawodowej wśród młodego pokolenia – piszą na stronie internetowej organizatorzy imprezy.
26 września 16:00-21:00 zostanie przedstawiona w ciekawej formie oferta szczecińskich uczelni. Przybyli będą mieli okazję zwiedzić namiot Akademii Medycznej, w którym m.in.: zmierzą swoje ciśnienie, zbadają ilość cukru we krwi, a także przekonają się, co trzeba zrobić, by żyć zdrowo. Jak działają aparaty podwodne? Czym jest generator zimnej plazmy? Na te pytania odpowiedzą naukowcy Politechniki Szczecińskiej. Miłośnicy rybek akwariowych powinni skorzystać z porad Akademii Rolniczej, a odkrywcy będą mogli dowiedzieć się czegoś na temat wykopalisk paleontologicznych dzięki Uniwersytetowi Szczecińskiemu.
Zainteresowani będą mogli wziąć udział w różnorodnych debat m.in. na temat wirtualnego Szczecina oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W imprezie weźmie udział także Książnica Pomorska, dzięki której na specjalnym stoisku będzie można zakupić książkę za symboliczną złotówkę. Swoje wystawy otworzy Muzeum Narodowe, gdzie premierowo będzie można wziąć udział w eksperymencie wystawy Eureka(16:00-20:00).
Noc Naukowców to impreza skierowana nie tylko do studentów i naukowców. Kino 3D, komputerowe rozpoznawanie twarzy, symulator lotu – to atrakcje, które skuszą nawet tego, kto na co dzień techniką się nie interesuje. O 19:00 w budynku jednostek międzywydziałowych będzie można obejrzeć pokaz laserów oraz od 21:00 wziąć udział w koncertach grup Big Fat Mama, Pogodno i Akurat.
Większość imprez odbędzie się na placu Politechniki przy al. Piastów 48. Oprócz tego chętni będą mogli odwiedzić budynki poszczególnych uczelni, gdzie przewidziane są różnorodne atrakcje.
Cena i zgłoszenia
Udział w imprezach Zachodniopomorskiego Festiwalu Nauki jest bezpłatny. Jednak na niektóre prezentacje i wycieczki obowiązują wcześniejsze zapisy. Szczegółowe informacje i program można znaleźć na www.us.szc.pl/festiwal/?xml=load_page&st=11711.
Komentarze
0