W alei Jana Pawła II trwa wymiana kostki, która zaczęła kruszyć się już po kilku miesiącach od oddania wyremontowanej ulicy. Choć jak zapewnia zastępca prezydenta miasta Michał Przepiera, „dokumentacja potwierdza dobrą jakość wbudowanego materiału”.
Od kilku dni ekipa brukarzy prowadzi prace w trzech miejscach niedawno wyremontowanej alei Jana Pawła II – na lewym pasie w kierunku urzędu miasta (odcinek Felczaka-Niedziałkowskiego), lewym pasie w kierunku placu Grunwaldzkiego (odcinek Felczaka-Niedziałkowskiego) oraz środkowym pasie na odcinku Niedziałkowskiego-Wielkopolska.
„Dziwi to kogoś?”
Prace mają potrwać jeszcze przez najbliższe 3 tygodnie. „Wykonawca będzie poprawiał miejsce, gdzie najdelikatniej mówiąc, nie poszło mu najlepiej. Robi to za swoje i każdy fragment będzie egzekwowany z pełną mocą” – zapewnia prezydent Szczecina Piotr Krzystek.
To nie pierwsze usterki w al. Jana Pawła II – raptem kilka miesięcy po odbiorze prac (sierpień 2022 roku) usuwano wykruszenia, a w kwietniu tego roku udrożniono odpływy wpustów deszczowych. Przypomnijmy, że ponad 100-letni bruk został wymieniony na granit z Chin i od polskich dostawców – Borowskich Kopalni Granitu i Piaskowca Skalimex oraz spółki Kamieniarstwo Skamet i Impekstir.
„Dziwi to kogoś?”. „A jak wszyscy trąbili, że to chiński szajs, to urząd miejski milczał”. „Poprawki się zdarzają, niestety”. „Żeby ta kostka wytrzymała, to chyba musiałoby być ograniczenie do 20 km/h i 3,5 t. Przecież projektant zna parametry użytego materiału. Nie rozumiem, dlaczego to tam położono”. „Nie dziwi mnie” – komentują mieszkańcy na grupie „Piotr Krzystek na mieście”.
A co jeśli rękojmia się skończy, a kostka nadal będzie się kruszyć?
Obecnie wymiana kostki prowadzona jest w ramach rękojmi, a co za tym idzie – miasto nie ponosi żadnych kosztów. Ale co, jeśli odpowiedzialność wykonawcy minie, a kostka nadal będzie się kruszyć?
Zastępca prezydenta Szczecina Michał Przepiera zapewnia w odpowiedzi na interpelację radnej Agnieszki Kurzawy, że problem uszkodzeń nawierzchni jest „analizowany i badane są możliwe czynniki”. Jednocześnie zapewnia, że zebrana do tej pory dokumentacja „potwierdza dobrą jakość wbudowanego materiału”.
Przebudowa alei Jana Pawła II trwała ponad półtora roku. Wykonawcą prac była firma Roverpol, która po drodze zaliczyła kilka opóźnień. Koniec końców śródmiejska ulica została otwarta 1 kwietnia ubiegłego roku. Koszt prac to 24 mln zł.
„Mamy do czynienia z jednym z najtańszych rodzajów granitu”
O tym, że wybrana kostka nie nadaje się na nawierzchnię jezdni zwracało uwagę wielu mieszkańców. W kwietniu tego roku pełnomocnik marszałka ds. gospodarki morskiej Rafał Zahorski argumentował, że „to konstrukcja dobra dla chodnika, a nie dla drogi, po której jeżdżą samochody”.
„Na alei Jana Pawła II mamy do czynienia z jednym z najtańszych rodzajów granitu z Chin. Tak, to prawda, że jest mały fragment zrobiony z naszego polskiego granitu ze Strzegomia, ale to tylko mała część. Im granit jest niższej klasy, tym jest mniej zbity, bardziej porowaty i łatwiej penetruje go woda. Nie można stosować ciętych na ostre krawędzie płytek na ulicy przy tak szerokich »fugach«”.
Ten sam rodzaj granitu został już użyty na placu Zamenhoffa oraz w okolicy ulicy Krzywoustego. Mieszkańcy podejrzewają, że podobny los spotka kostkę ze świeżo wyremontowanej alei Wojska Polskiego.
Komentarze
18