Chodzi o sąsiadującą z filharmonią działkę przy ul. Starzyńskiego. Jak dowiedział się portal wSzczecinie.pl, wylicytował ją szczeciński Calbud, składając w miejskim przetargu ofertę opiewającą na 10,1 mln zł.

O tej transakcji jako pierwszy publicznie poinformował prezydent Piotr Krzystek podczas poniedziałkowego programu „Studio wSzczecinie.pl”.

– Działkę nabył jeden z lokalnych deweloperów. Mam nadzieję, że powstanie tam ciekawa zabudowa, domykająca tę bardzo atrakcyjną przestrzeń przy parku i kościele prawosławnym – powiedział.

Udało nam się ustalić, że chodzi o szczecińskie Przedsiębiorstwo Budowlane Calbud, które było jednym z dwóch podmiotów uczestniczących w przetargu. Wystarczyło przebić cenę wywoławczą (10 mln zł) tylko o 1 procent, by wygrać licytację. Gdy dopełnione zostaną wszystkie formalności, deweloper oficjalnie stanie się nowym właścicielem działki przy ul. Starzyńskiego.

To nieruchomość o powierzchni 3,3 tys. m2. Jest wyjątkowa ze względu na to, co znajduje się pod nią. Mowa o schronie, który w czasach PRL był zapasowym centrum zarządzania dla wojewody na wypadek kataklizmu bądź wojny. Obiekt został odtajniony dopiero w 2012 roku, a później przekazany miastu.

Nowy właściciel będzie mógł zburzyć schron. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala tam zrealizować inwestycje z zakresu usług hotelowych, kultury, administracji, oświaty, edukacji, społecznych, ochrony zdrowia, rozrywki, sportu, rekreacji, turystyki, gastronomii i mieszkalnictwa.

Czekamy na komentarz Calbudu.

Ten szczeciński deweloper znany jest przede wszystkim z inwestycji mieszkaniowych, ale też z budowy kompleksu usługowego Posejdon przy Bramie Portowej. Obecnie rozpoczyna prace przy ul. św. Ducha, w pobliżu skrzyżowania z ul. Dworcową.

Za filharmonią jest jeszcze jedna działka, która nadal należy do miasta. Był pomysł, by udostępnić ją mieszkańcom w formie ogrodu, ale problemem jest brak zgody ze strony zlokalizowanej tuż obok komendy wojewódzkiej policji.