O Bonhoefferze i ludziach zainspirowanych jego myślą
– Bonhoeffer to jeden z najbardziej znanych mieszkańców Szczecina w Europie. Pierwszą jest Sydonia von Borck, czarownica spalona w 1620 roku – zauważa o. Tomasz Dostatni z Klasztoru OO. Dominikanów pw. św. Dominika w Szczecinie.
Już w najbliższy weekend w Szczecinie odbędzie się druga edycja festiwalu „Ślady”, który jest poświęcony jednemu z najwybitniejszych teologów XX wieku. Dietrich Bonhoeffer, twórca Seminarium Kaznodziejskiego w Szczecinie Zdrojach, działacz antynazistowski stał się ofiarą reżimu hitlerowskiego – został uwięziony, a następnie powieszony w obozie koncentracyjnym.
– Kiedy zastanawiamy się, jak wprowadzać do festiwalu, nie jest oczywiste, że mówimy o teologu – zaznacza prof. dr hab. Jerzy Madejski z Uniwersytetu Szczecińskiego. – Chodzi o przedstawienie obywatela, filozofa i tych, którzy inspirowali się jego myślą. Stąd również dni poświęcone Tischnerowi. Poruszymy też twórczość więzienną, która jest traktowana jako źródło myśli, ale i estetyki oraz etyki dla wielu polskich pisarzy, przede wszystkich Różewicza.
– Festiwal w tym roku ma jeszcze jeden kontekst, którym jest wojna. Będzie spektakl, który dotyczy fizyków jądrowych. Bonhoeffer, który podjął świadomy sprzeciw w stosunku do nazizmu i krytykę luterańskiego kościoła, to ofiara II wojny światowej. Ważny kontekst wojenny to też rozmowy w Morskim Centrum Nauki o Bartoszewskim, który przeszedł przez II wojnę i powstanie warszawskie. To samo dotyczy kontekstu Tischnera, który pokazywał etykę solidarności, pokazywał refleksje dotyczące przekazywania władzy w Polsce w czasach Okrągłego Stołu w sposób pokojowy. Festiwal będzie pokazywał, jak żyć po wojnie, żyć z tym doświadczeniem – dodaje o. Dostatni.
„Dajemy szansę na rozmowę z autorytetami w swoich dziedzinach”
W bogatym programie znalazły się m.in. debata o współczesnym języku polskim z Jerzym Bralczykiem i Michałem Rusinkiem, którą poprowadzi Ewa Kołodziejek czy rozmowa z Wojciechem Bonowiczem i Tadeuszem Gadaczem poświęcona 30. rocznicy wydania książki „Między Panem a Plebanem”, zawierającej zapis rozmowy, jaką Jacek Żakowski przeprowadził z Adamem Michnikiem oraz Józefem Tischnerem.
– W dzisiejszych świecie, patrząc choćby na Stany Zjednoczone, głos ludzi mądrych nie ma znaczenia, liczy się zdanie demagogów. Poprzez ten festiwal dajemy szansę na rozmowę z autorytetami w swoich dziedzinach, których zdanie poprzez mainstream byłoby przemilczane i lekceważone – mówi Witold Jabłoński, dyrektor Morskiego Centrum Nauki.
Tegoroczna edycja festiwalu przyniesie ze sobą również ciekawa propozycje teatralne.
– Pokażemy bardzo lubiane przedstawienie „Wariacje Tischnerowskie”, które wiąże się z Bonhoefferem i 25. rocznicą śmierci Tischnera. Zaprezentujemy wybitny spektakl Andrzeja Seweryna „Lear” oparty na tekstach szekspirowskich. Pokażemy, w wykonaniu Ewy Benesz , Inscenizację XII Księgi „Pana Tadeusza”, która jest metaforyczną potrzebą miłości i piękniejszych uczuć niż te, które nam towarzyszą – zapowiada Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego.
Szczecińska premiera i pytanie o stawianie granic
A na rozpoczęcie festiwalu Teatr Polski zaprezentuje premierowo spektakl „Kopenhaga”. To opowieść o spotkaniu dwóch fizyków, Neilsa Bohra i Wernera Heisenberga.
– Przedstawienie jest pewnego rodzaju filozoficzną historią dziejącą się na przestrzeniach nauki i etyki, do jakiego stopnia może posunąć się naukowiec, twórca – zapowiada Opatowicz. – Ciekawa, intelektualna rozprawa o tym, co dzieje się w głowach, duszach, sercach tego typu ludzi, których decyzje mają ogromny wpływ na naszą codzienność. Może obecne czasy to jest dobry moment, by przywołać pewien literacki obraz, który pozwoli nam lepiej zrozumieć sytuację.
W spektaklu zobaczymy Renatę Dancewicz, Wojciecha Kalarusa i Karola Wróblewskiego.
– Mamy dwa wybitne umysły geniuszów nauki, którzy przyczynili się do zagłady ludzkości – komentuje Kalarus.
– Pojawia się to odwieczne pytanie, czy fizyk ma moralne prawo prowadzić badania nad praktycznym zastosowaniem energii atomowej – mówi Wróblewski.
– Margrethe nie była naukowczynią, jej rola była inna. Jako partnerka Bohra była raczej głosem pragmatyzmu moralnego, który jest niesłychanie aktualny. Możemy pokusić się o postawienie pytania, czy za dużo nauki nie jest szkodliwe, czy jest nam to potrzebne do życia.
– W tym festiwalu jest bardzo wyraźnie przenikanie się świata akademickiego i teatru czy kultury. Po każdym spektaklu odbędzie się debata intelektualna, myślę, że na polskie warunki bardzo wysoka. Po „Kopenhadze” będzie rozmowa z najwybitniejszym fizykiem teoretycznym, Krzysztofem Meissnerem, który ociera się o Nagrodę Nobla. To będzie dla mnie bardzo ciekawe, jak naukowiec spojrzy na spektakl, który będzie dotyczył twórców broni jądrowej – przyznaje o. Dostatni.
Na festiwal „Ślady” organizatorzy zapraszają w dniach 5-12 kwietnia. Wydarzenie organizowane jest przez Teatr Polski w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński i Morskie Centrum Nauki przy współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Dominika i Parafią Ewangelicko-Augsburską w Szczecinie.
Szczegółowy program:
5 kwietnia
Teatr Polski
16:00-17:30
Spektakl „Kopenhaga”
reżyseria: Adam Opatowicz
18:00-20:00
Wojna atomowa
Andrzej Skrendo rozmawia z Krzysztofem Meissnerem
6 kwietnia
Teatr Polski
16.00-17.00
Inscenizacja XII księgi „Pana Tadeusza” z okazji 170. rocznicy śmierci Adama Mickiewicza. Wystąpi: Ewa Benesz
17.00-19.00
Pan Tadeusz dzisiaj. Rozmowa
Jerzy Bralczyk
Ryszard Koziołek
Prowadzenie: Artur Daniel Liskowacki
7 kwietnia
Uniwersytet Szczeciński, Kampus Piastów, Biblioteka Międzywydziałowa
10:00-12:00
„Człowiek zdycha, pies umiera”
Debata o współczesnym języku polskim
Jerzy Bralczyk
Michał Rusinek
Prowadzenie: Ewa Kołodziejek
Teatr Polski
19.00-20.00
„Lear” – esej aktorski Andrzeja Seweryna na podstawie Williama Szekspira
Reżyseria: Janusz Opryński
20:00-21:00
Rozmowa z twórcami inscenizacji
Prowadzenie: o. Tomasz Dostatni
8 kwietnia
Uniwersytet Szczeciński, Geocentrum, ul. Adama Mickiewicza 16
11:00-13:00
Spotkanie Andrzeja Seweryna ze studentami Uniwersytetu Szczecińskiego
Prowadzenie: Inga Iwasiów
Morskie Centrum Nauki
17:00-19:00
Żywot człowieka poczciwego
Rozmowa o Władysławie Bartoszewskim z okazji 10. rocznicy śmierci historyka, publicysty i polityka
Michał Komar
Zbigniew Nosowski
Prowadzenie: Radosław Ptaszyński
19:00-21:00
Między Panem a Plebanem | Rozmowa z okazji 30. rocznicy wydania książki
Wojciech Bonowicz, Tadeusz Gadacz
Prowadzenie: o. Tomasz Dostatni
9 kwietnia
Kościół Świętej Trójcy na Łasztowni
18:00-20:00
Liryka więzienna Dietricha Bonhoeffera
Czyta: Adam Opatowicz
Pamięć o Dietrichu Bonhoefferze w kulturze niemieckiej i polskiej. Rozmowa z okazji 80. rocznicy śmierci teologa i duchownego
Robert Traba, Jörg Hackmann Prowadzenie: Sławomir Sikora
10 kwietnia 2024
Uniwersytet Szczeciński Kampus Piastów Biblioteka Międzywydziałowa
10:00-12:00
Tadeusz Dąbrowski – poeta współczesny
Prowadzenie: Jerzy Madejski
12:00-14:00
Bonhoeffer w kulturze popularnej
Daniel Kalinowski, Adam Stecyk
Prowadzenie: Sławomir Iwasiów
Teatr Polski
19:00-21:00
Rozmowa o książce Między tronem i ołtarzem
o. Tomasz Dostatni, Piotr Nowina-Konopka, Adam Michnik
Prowadzenie: Maciej Kowalewski
11 kwietnia
Uniwersytet Szczeciński Geocentrum ul. Adama Mickiewicza 16
12:00-14:00
Spotkanie Adama Michnika ze studentami Uniwersytetu Szczecińskiego
Teatr Polski
19.00-21.00
Wiersze powojnia
Liryka z antologii w opracowaniu Artura Daniela Liskowackiego
Rok 1945 w Szczecinie. Rozmowa z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej
Cezary Łazarewicz
Katarzyna Rembacka
Marcin Zaremba
Prowadzenie: Eryk Krasucki
12 kwietnia
Teatr Polski
16:00-18:00
Spektakl „Wariacje Tischnerowskie”
18:00-20:00
Zamknięcie festiwalu
Na wydarzenia odbywające się w Morskim Centrum Nauki oraz w Teatrze Polskim obowiązują bilety, również na spotkania i dyskusje. W MCN na spotkania bilety kosztują 5 zł, w Teatrze Polskim bilety na spotkania są po 5 zł, a na spotkanie połączone z inscenizacją dwunastej księgi „Pana Tadeusza” – 10 złotych.
Komentarze