Nieco ponad tydzień minął od momentu, gdy z funkcji arcybiskupa diecezji szczecińsko-kamieńskiej odszedł ks. Andrzej Dzięga. Administratorem apostolskim archidiecezji został biskup Zbigniew Zieliński, który w niedzielę wystosował pierwszy oficjalny list do wiernych. Pismo zostało opublikowane również na stronie internetowej kurii szczecińskiej.

„Przyjąłem to zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi”

Biskup Zbigniew Zieliński będzie administratorem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej do momentu wyboru nowego arcybiskupa. Biskupem pomocniczym pozostał ks. Henryk Wejman. Biskup Zieliński w niedzielę opublikował list do wiernych oraz ludzi Kościoła. 

„Rozpoczynając tę posługę, kieruję swoje zaproszenie do wszystkich stanowiących tę wspólnotę metropolitalnego Kościoła Szczecińsko-Kamieńskiego: do prezbiterium, osób życia konsekrowanego, katechetów i moderatorów grup życia apostolskiego, świeckich, a także tych, którzy są wobec Kościoła zdystansowani albo mogli być przez jego ludzi zgorszeni, doświadczyć bólu i cierpienia” – czytamy w jego treści. „Stolica Apostolska wyraziła prośbę, abym po przyjęciu przez papieża Franciszka rezygnacji złożonej przez dotychczasowego metropolitę – o czym poinformowano w komunikatach Nuncjatury Apostolskiej w Polsce – tymczasowo przejął kierowanie Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską jako administrator apostolski sede vacante. Przyjąłem to zadanie w duchu posłuszeństwa Kościołowi, by – jak określa to papieski dekret – zapewnić zwyczajne zarządzanie archidiecezją do czasu mianowania jej nowego biskupa i pasterza. Staję więc pośród Was z wolą wypełnienia tego zadania i nadzieją na życzliwą współpracę” – napisał biskup Zieliński.

Arcybiskup Dzięga odchodzi w atmosferze skandalu

Zmiana na stanowisku arcybiskupa archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej to pokłosie śledztwa watykańskiego przeciwko czynom pedofilskim w polskim Kościele. Ustalono, że jednym z winnych był ks. Andrzej Dymer, a jego działanie mogło być tuszowane przez zwierzchników. O to od lat oskarżany był arcybiskup Dzięga.

„Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Andrzeja Dzięgi z posługi arcybiskupa metropolity szczecińsko-kamieńskiego. Administratorem apostolskim sede vacante został mianowany biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński” – poinformowała 24 lutego Nuncjatura Apostolska w Polsce. Pismo zostało podpisane przez Antoniego Guido Filipazzi. Następnie Nuncjusz doprecyzował, że nie ma mowy o emeryturze arcybiskupiej, a zmiana jest efektem śledztwa i ustalonych nieprawidłowości.