Miasteczko rowerowe, spotkanie z kolarzami, rowerowy tor przeszkód, pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, gry i konkursy – to niektóre atrakcje pikniku rowerowego, który odbędzie się w najbliższą sobotę w Otwartej Galerii Miejskiej.

Piknik rowerowy odbędzie się w sobotę 20 czerwca br. w godz. 11.00 -15.00 w Otwartej Galerii Miejskiej (dawna Aleja Kwiatowa), przy pl. Żołnierza. W programie znalazło się szereg atrakcji:

- Program edukacyjny dla najmłodszych „Czerwone STÓJ – Zielone idź” w wykonaniu, Zbigniewa Wilczyńskiego aktora Teatru Lalek Pleciuga,

- Spotkanie ze znanymi szczecińskimi kolarzami – reprezentantami Polski Arturem Krasińskim i Kamilem Kuczyńskim,

- Konkursy na najlepsze hasło reklamowe promujące ścieżki rowerowe, Gry i zabawy z nagrodami, malowanie twarzy,

- Rowerowy tor przeszkód,

- Pokaz udzielania I-wszej pomocy przedmedycznej,

- Czy znam przepisy ruchu drogowego ? – spotkanie z Policją i Strażą Miejską,

- Szczecińskie Ścieżki Rowerowe – spotkanie z Aleksandrem Nieczajewem,

- Malowanie kredą na asfalcie – znaki drogowe jakie to proste,

- Gry i zabawy z Zenonem Butkowskim – ODBLASKOWYM ZENKIEM,

- Miasteczko rowerowe – nauka i doskonalenie umiejętności jazdy na rowerze, pokazy Rowerowe, znakowanie rowerów, warsztat rowerowy.

Piknik odbędzie się pod nazwą „Jeździmy bezpiecznie po szczecińskich ścieżkach rowerowych w ramach projektu Budowa spójnego systemu ścieżek rowerowych w Szczecinie (brakujące odcinki w Al. Wyzwolenia, ul. Ku Słońcu, pl. Żołnierza Polskiego i ul. Matejki)”. Inwestycja polegała na wykonaniu brakujących odcinków ścieżek rowerowych, stanowiących  połączenie z już istniejącymi. Zadanie składało się z dwóch części. Pierwsza dotyczyła ścieżek biegnących wzdłuż ul. Ku Słońcu. Tam powstały dwa odcinki ścieżek rowerowych:

- od Zespołu Szkół Salezjańskich wzdłuż Cmentarza Centralnego aż do włączenia z istniejącą ścieżką dla rowerów w okolicy bramy głównej Cmentarza Centralnego.

- od ul. Krętej do istniejącego włączenia w kierunku CH „STER” oraz od ronda Gierosa do ul. Kwiatowej. Tą część realizowała firma STRABAG. Łączna kwota zadania to 2 891 369, 00 zł. brutto. Druga część projektu dotyczyła budowy brakujących odcinków ścieżek wzdłuż al. Wyzwolenia, pl. Żołnierza Polskiego i ul. Matejki. Zadanie realizowała firma ELBUD za kwotę 3 942 142,97 złotych brutto.

Budowa brakujących odcinków ścieżek rowerowych uporządkowała kompleksowo niezagospodarowaną przestrzeń pasa drogowego. Oznacza to, że oprócz budowy ścieżek wybudowano chodniki, wjazdy, miejsca postojowe oraz uporządkowano zieleń.

Projekt "Budowa spójnego systemu ścieżek rowerowych w Szczecinie (brakujące odcinki w al. Wyzwolenia, ul. Ku Słońcu, pl. Żołnierza Polskiego i ul. Matejki)" jest w 75 proc. współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.