Legenda o wampirze z Kamienia Pomorskiego, wyjaśnienie nazwy Baszty Siedmiu Płaszczy ze Szczecina, anegdota o tym skąd swą nazwę ma miasto Usedom i wyjaśnienie rangi Uniwersytetu w Greifswaldzie. W lipcu na rynku czytelniczym pojawiła się nietuzinkowa pozycja - „Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły”.
Najpierw kilka słów o wydaniu. Przewodnik to niemal 200 stron opisów miast, historii, legend, anegdot i zdjęć. Czytelnik otrzymuje dobrej jakości papier, twardą oprawę i to co moim zdaniem w przewodnikach jest idealnym rozwiązaniem – spiralę zamiast tradycyjnego klejenia. Samo wydanie jest niezwykle estetyczne, porządne i praktyczne. W książce znajdziemy także dwie rozkładane mapy. Na początku współczesna mapa Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego, zaś na końcu przedruk mapy Lubinusa.
Przewodnik idealny na spacer
W publikacji odnajdziemy trasy po czterdziestu dziewięciu miejscowościach. Mapa została podzielona na dziewięć obszarów, każdy z nich to osobny rozdział. Aż sześć z nich dotyczy miast, które dziś znajdują się po polskiej stronie granicy. Przewodnik został opracowany przez szczecińskiego pisarza i publicystę Michała Rembasa.
Jeżeli ktoś liczy na suchy w daty i informacje historyczne przewodnik ze wskazówkami gdzie skręcić, by zobaczyć najważniejsze obiekty danej miejscowości, będzie zawiedziony. To raczej książka, którą zabierzemy na swobodny spacer. Każde miasto to fragment z mapy Lubinusa, krótki opis grafiki, historia miejscowości i w niektórych przypadkach legendy i anegdoty związane z opisywanym miejscem.
W treści przewodnika nie brakuje oczywiście najważniejszych zabytków czy dat. I tak z publikacji dowiemy się m.in. gdzie Żelisław zobaczył Gryfa, jak ważnym i silnym miastem był niegdyś Stargard Szczeciński, gdzie resztę życia spędziła Sydonia von Borck, dlaczego mamy w Szczecinie Basztę Siedmiu Płaszczy, pod jaką budowlą w Dąbiu przepływa rzeka, co to znaczy, że „skończyło się jak misterium w Baniach”, dlaczego mieszkańców, Usedom nazywano „głupolami”. W jakich latach poszczególne miasta otrzymywały prawa miejskie, które zabytki są najcenniejsze i jakie postacie są związane z omawianymi miejscowościami.
Dwa języki, dwa wydania
Dodatkowo każde miasto omówione przez Michała Rembasa funkcjonuje w przewodniku pod dwoma nazwami – polską i niemiecką. Niemal każdy opis jest zakończonymi danymi do centrum informacji omawianej miejscowości.
I chociaż trudno nie zgodzić się z tytułem publikacji „Przewodnik niezwykły”, to niestety nie obyło się bez drobnych wad. Po pierwsze brakuje współczesnych map poszczególnych miejscowości – oczywiście ich brak może wytłumaczyć swego rodzaju oszczędnością – dzięki temu przewodnik jest chudszy o kilkadziesiąt stron, z drugiej strony przewodnik bez map nie jest kompletny. Kolejny minus to nieopisane zdjęcia. Teksty są poprzeplatane współczesnymi zdjęciami z omawianych miejscowości – to oczywiście plus – ale żadne ze zdjęć nie ma podpisu. Oczywiście w wielu przypadkach rozszyfrujemy co jest na fotografii dzięki treści, ale były momenty, gdy zastanawiałam się nad tym na co tak naprawdę patrzę.
W ogólnej ocenie przewodnik zasługuje na uwagę. Chociażby ze względu na inspirację, która przyczyniła się do jego powstania. To „Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego”, opracowana w latach 1610–1618 przez uczonego i badacza Eilharda Lubinusa na zlecenie księcia pomorskiego Filipa II, stała się punktem wyjścia dla publikacji. Mapa, która jest dla naszego regionu niezwykle cenna, gdyż przypominam nam o sile Księstwa Pomorskiego.
Śpiesz się! Jest tylko 10 tys. egzemplarzy
Przewodnik został wydany w dwóch wersjach językowych – niemieckiej i polskiej. Na razie na rynku ukazało się 10 tys. egzemplarzy. Ponieważ publikacja została wydana ze środków pochodzących z Unii Europejskiej przewodnika nie kupimy... a dostaniemy za darmo. Każdy to chciałby otrzymać taką publikację powinien zgłosić się do Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Zamku Książąt Pomorskich. Aby otrzymać książkę za darmo należy skierować odpowiednie podanie. Z naszych informacji wynika, że publikacja wciąż jest dostępna zarówno w języku polskim jak i niemieckim. W przyszłości prawdopodobnie pozycja zostanie dodrukowana ze środków własnych Zamku Książąt Pomorskich – drugie wydanie będzie można kupić.
W ramach projektu od 1 lipca 2014 r. pod adresem www.lubinus.pl funkcjonuje strona internetowa z opisami i mapą wyznaczonych tras turystycznych, zdjęciami wybranych zabytków architektury oraz gotowym do pobrania przewodnikiem w formie elektronicznej.
Komentarze
3