Od ciszy wyborczej dzielą nas już tylko godziny. To była nietypowa kampania prezydencka, bo podzielona na dwa etapy – czas przed i po 10 maja 2020. O urząd głowy państwa walczy 11 kandydatów. Ostatnie miesiące były prawdziwym politycznym polem bitwy, a o tym, kto przekonał do siebie największą liczbę wyborców przekonamy się już w niedzielę wieczorem. W czwartek odbyło się specjalne wydanie programu „Studio wSzczecinie.pl”, którego gośćmi byli lokalni przedstawiciele największych komitetów wyborczych. Program został nadany na żywo z centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia.
PiS i PO prawie jednym głosem o konieczności wspierania turystyki
Regionalni członkowie sztabów wyborczych zapytani zostali m.in. o to, dlaczego w kampanii prezydenckiej dominowały tematy ideologiczne, a nie gospodarcze czy dotyczące ochrony zdrowia. Nie brakowało również odniesień do Szczecina.
Jakie lokalne postulaty znalazły się w kręgu uwagi kandydatów na prezydenta RP?
– Rafał Trzaskowski zdecydowanie podkreślał rolę przedsiębiorców branży turystycznej, to filar gospodarki naszego regionu. Złożyliśmy w Sejmie ustawę o „czeku turystycznym”, to propozycja dla rodzin, mająca na celu wsparcie tych, którzy chcą korzystać z oferty wypoczynkowej, ale pomogłoby to również przedsiębiorcom – mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka.
Zbigniew Bogucki z Prawa i Sprawiedliwości przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego o tym, że „Pomorze Zachodnie to polska racja stanu” i wskazał Andrzeja Dudę jako bezpośredniego kontynuatora działań zmarłego prezydenta: – Baltic Pipe, czyli gazociąg, który zaczyna się w naszym regionie. Rozwój portów w Świnoujściu i Szczecinie, pogłębienie toru wodnego, drogi S6 i S3, i na koniec „bon turystyczny”, który mocno pomoże przedsiębiorcom z naszego regionu.
„Politycy powinni się trzymać z daleka od branży stoczniowej”
Posłanka Lewicy Katarzyna Kotula podkreśliła, że Robert Biedroń był w Szczecinie i dyskutował ze specjalistami o przyszłości branży stoczniowej.
– Przede wszystkim słuchał, bo Robert Biedroń usiadł ze specjalistami i chciał wysłuchać ich postulatów. Branża stoczniowa powinna się trzymać jak najdalej od polityki, a polityka od branży stoczniowej. Rozmawialiśmy też o branży turystycznej, o zachodniopomorskich seniorach. Szczecin jest miastem proeuropejskim, tolerancyjnym i otwartym, i taki jest też Robert Biedroń – zachwalała posłanka Lewicy.
– Prezydent jako głowa państwa ma małe wpływy na to, co się dzieje w regionach. Uleganie wierze, że prezydent może wprowadzać tu zmiany, jest obiecankami bez pokrycia – mówił Marcin Bedka z Konfederacji. – Kandydat na prezydenta powinien mówić o rzeczach, które dotyczą wszystkich Polaków, także tych ze Szczecina. Rzeczy, które dzieją się centralnie mają znaczenie dla mieszkańców lokalnie – zaznaczał polityk, którego kandydatem na prezydenta jest Krzysztof Bosak.
Hołownia chce bronić Puszczy Bukowej, a Ludowcy ogrodów działkowych
Lider zachodniopomorskiego Komitetu Wyborczego Szymona Hołowni zwrócił uwagę na proekologiczny charakter programu swojego kandydata na prezydenta RP.
– Należałoby zaprzestać wycinki Puszczy Bukowej i lasów w naszym regionie. To jest wpisane do ulotki, która została spersonalizowana dla Pomorza Zachodniego. Wielokrotnie podkreślał, że jakakolwiek ustawa godząca w bezpieczeństwo klimatyczne zostanie zawetowana – mówił Aleksander Cywiński.
W tonie ekologicznym i rolnym wypowiadał się poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Rzepa. Według polityka PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił wiele regionalnych postulatów.
– Upomniał się o pracowników PGR. To poważny i nierozwiązany temat na Pomorzu Zachodnim. W Szczecinie mówił o ogrodach działkowych, pojawiały się przecież postulaty ich prywatyzacji, a my na to nie pozwolimy. W Kołobrzegu mówił o opłacie uzdrowiskowej oraz o tym, że rząd PiS zapomniał o rybakach, którzy żyją z połowu wędkarskiego. To konkretne, regionalne postulaty – mówił Jarosław Rzepa.
Finał kampanii wyborczej
Do urn pójdziemy 28 czerwca, ewentualna druga tura ma się odbyć dwa tygodnie później, 12 lipca. Prezydenta wybierzemy spośród 11 kandydatów. Osoby, których nazwiska znajdziemy na liście wyborczej to: Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Stanisław Żółtek, Paweł Tanajno, Mirosław Piotrowski i Waldemar Witkowski.
Komentarze
2