Prace wstrzymano ze względu na odkrycia archeologiczne. Znaleziska zostały już zinwentaryzowane, więc roboty mogą być etapowo wznawiane. Prowadzona jest między innymi rozbiórka fundamentów XIX-wiecznych budynków i fragmentów jeszcze starszych kanałów. A to prowadzi do kolejnych okryć.
Część systemu piwnic?
Pod ceglaną płytą odsłonięto pomieszczenie, do którego prowadzą ze wszystkich stron wąskie korytarze. – Znalezisko to może stanowić część systemu piwnic dawnej zabudowy. Zostanie zinwentaryzowane – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.
Równolegle trwają roboty instalacyjne, budowa nowej kanalizacji deszczowej oraz instalacji gazowej. Wykonawca przygotowuje się do wspomnianego przeniesienia fontanny.
– Te prace wymagać będą szczególnej uwagi. Wszystko odbywa się w uzgodnieniu z wojewódzkim i miejskim konserwatorem zabytków. Fontanna zostanie przeniesiona i wyeksponowana na wewnętrznym dziedzińcu budynku Akademii Sztuki – mówi Piotr Zieliński.
Nowa fontanna i peryskop
Na placu planowane jest odtworzenie fontanny, która będzie nawiązywać do historycznego charakteru miejsca i działać. Zabytkowa od lat pozostaje sucha, by nie niszczyć delikatnej misy z piaskowca.
Nowością będzie też peryskop wystający spod ziemi. – Niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców i turystów będzie możliwość obejrzenia fragmentu ceglanych kanałów. Ich wnętrze zostanie podświetlone, a do środka będzie można zajrzeć dzięki zamontowanemu na powierzchni peryskopowi – opowiada Piotr Zieliński.
Jak zmieni się pl. Orła Białego?
Przebudowa placu Orła Białego kosztuje 16,4 mln zł, z czego 12,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Zapowiadano, że prace zostaną zakończone w połowie marca 2026 roku, ale ze względu na opisywany przestój, mogą się przedłużyć.
Północna część, wokół fontanny, zyska formę utwardzonego, reprezentacyjnego placu. Południowa będzie miejscem rekreacji z zielenią. Ruch pojazdów zostanie ograniczony do minimum.
Przebudowane zostaną nawierzchnie placu Orła Białego, fragmenty ul. Koński Kierat, Staromłyńskiej oraz chodnik i zjazdy z ul. Grodzkiej. Plac będzie oświetlony przez 25 stylizowanych latarni w części utwardzonej oraz 6 drewnianych latarni w części zielonej. Na placu stanie również mała scena.
Komentarze