Nie będzie to długa podróż, bo zaledwie kilkudziesięciometrowa. Fontanna trafi na zamknięty dziedziniec budynku Akademii Sztuki. Wcześniej jednak ekipy budowlane wrócą na inne fragmenty pl. Orła Białego.

Prace wstrzymano ze względu na odkrycia archeologiczne. Znaleziska zostały już zinwentaryzowane, więc roboty mogą być etapowo wznawiane. Prowadzona jest między innymi rozbiórka fundamentów XIX-wiecznych budynków i fragmentów jeszcze starszych kanałów. A to prowadzi do kolejnych okryć.

Część systemu piwnic?

Pod ceglaną płytą odsłonięto pomieszczenie, do którego prowadzą ze wszystkich stron wąskie korytarze. – Znalezisko to może stanowić część systemu piwnic dawnej zabudowy. Zostanie zinwentaryzowane – informuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Równolegle trwają roboty instalacyjne, budowa nowej kanalizacji deszczowej oraz instalacji gazowej. Wykonawca przygotowuje się do wspomnianego przeniesienia fontanny.

– Te prace wymagać będą szczególnej uwagi. Wszystko odbywa się w uzgodnieniu z wojewódzkim i miejskim konserwatorem zabytków. Fontanna zostanie przeniesiona i wyeksponowana na wewnętrznym dziedzińcu budynku Akademii Sztuki – mówi Piotr Zieliński.

Nowa fontanna i peryskop

Na placu planowane jest odtworzenie fontanny, która będzie nawiązywać do historycznego charakteru miejsca i działać. Zabytkowa od lat pozostaje sucha, by nie niszczyć delikatnej misy z piaskowca.

Nowością będzie też peryskop wystający spod ziemi. – Niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców i turystów będzie możliwość obejrzenia fragmentu ceglanych kanałów. Ich wnętrze zostanie podświetlone, a do środka będzie można zajrzeć dzięki zamontowanemu na powierzchni peryskopowi – opowiada Piotr Zieliński.

Jak zmieni się pl. Orła Białego?

Przebudowa placu Orła Białego kosztuje 16,4 mln zł, z czego 12,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Zapowiadano, że prace zostaną zakończone w połowie marca 2026 roku, ale ze względu na opisywany przestój, mogą się przedłużyć.

Północna część, wokół fontanny, zyska formę utwardzonego, reprezentacyjnego placu. Południowa będzie miejscem rekreacji z zielenią. Ruch pojazdów zostanie ograniczony do minimum.

Przebudowane zostaną nawierzchnie placu Orła Białego, fragmenty ul. Koński Kierat, Staromłyńskiej oraz chodnik i zjazdy z ul. Grodzkiej. Plac będzie oświetlony przez 25 stylizowanych latarni w części utwardzonej oraz 6 drewnianych latarni w części zielonej. Na placu stanie również mała scena.