Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy nowego obiektu dla Oddziału Nefrologii i Stacji Dializ oraz Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego. Remont przejdzie także Oddział Geriatrii i Przewlekle Chorych. Inwestycje będą kosztowały 52 mln zł, z czego prawie 37 mln zł to dofinansowanie unijne.
Nowy obiekt dla Neurologii i Nefrologii powstanie w miejscu po starym pawilonie administracji szpitala. Budynek zostanie połączony z bardzo dobrze wyposażonym Centrum Diagnostycznym i Blokiem Operacyjnym (w którym wykonywane są m. in. przeszczepy). Jego budowa zajmie co najmniej dwa lata.

– Nowy budynek poprawi infrastrukturę i jakość świadczonych usług. Nowoczesna stacja dializ da nam możliwość rozwijania dotychczasowych i wprowadzania nowych technik pozaustrojowego oczyszczania krwi oraz dializ otrzewnowych - mówi dr hab. n. med. prof. nadzw. PUM Marek Myślak, ordynator Oddziału Nefrologii i Transplantacji Nerek.

Lokalizacja nowego obiektu będzie sprzyjała także hospitalizacji pacjentów Oddziału Neurologii i Oddziału Udarowego, którzy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej i kompleksowej opieki lekarzy specjalistów: neurologii, kardiologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej i anestezjologii.Dla seniorów

Druga inwestycja z dofinansowaniem z UE to projekt pn.: „Dostosowanie SPWSZ do potrzeb szybko rosnącej populacji osób starszych – zwiększenie liczby łóżek w Oddziale Geriatrii i Przewlekle Chorych”.

– Warunki lokalowe seniorów w naszym szpitalu wymagają polepszenia – mówi lek. med. Urszula Majewska, kierująca Oddziałem Geriatrii i Przewlekle Chorych. – Po remoncie standard zdecydowanie się poprawi, chorzy będą mieli lepszy dostęp do diagnostyki i rehabilitacji. Pacjentów jest bardzo dużo, z każdym rokiem więcej, dlatego liczymy przy tym na zwiększenie finansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowy Oddział Geriatrii znajdować się będzie na 1. piętrze budynku A. W oddziale będzie 26 łóżek dla chorych w pokojach 2-osobowych z indywidualnymi węzłami sanitarnymi przystosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakupiony zostanie także sprzęt rehabilitacyjny, dodatkowe wyposażenie do pokoi pacjentów i pozostałych pomieszczeń oddziału oraz wyremontowana klatka schodowa z windą. Modernizacja Oddziału Geriatrii potrwa około 1 roku.

PRZYKŁADOWA ARANŻACJA POKOJU ŁÓŻKOWEGO DLA ODDZIAŁÓW NEFROLOGII I TRANSPLANTACJI NEREK, STACJI DIALIZ I ODDZIAŁU NEUROLOGII: