W kolejnym odcinku cyklu udałem się na szczecińskie Jasne Błonia, gdzie od końcówki 2016 roku funkcjonuje kawiarnio-księgarnia „Między Wierszami”. Postanowiłem się przyjrzeć rynkowi księgarskiemu z pespektywy lokalnego biznesu, który był początkowo tylko marzeniem właścicielek.

Moim gościem był kierownik tego miejsca – Gabriel Augustyn. Urodzony w 1986 roku księgarz od początku prowadzi „Między Wierszami”. Swoją przygodę z literaturą rozpoczął od ślepej, nieodwzajemnionej miłości do Stephena Kinga. Aktualnie jest wielbicielem m.in. Cormaca McCarthy'ego, Thomasa Pynchona, Witolda Gombrowicza i Yukio Mishimy. Związany z rynkiem księgarskim od ponad 10 lat. Prywatnie zafascynowany poetyką gier wideo, o których wspólnie z bratem prowadzi bloga lizaniesciany.pl.

Spotkanie było pretekstem do rozmowy o tym, jak funkcjonuje dziś książka jako produkt na rynku. Czy jednak książki nie sprzedajemy trochę w inny sposób niż innych towarów? To m.in. wynika z relacji księgarz-czytelnik, gdzie musi występować pewne zaufanie, a po stronie księgarza duża znajomość literatury i gustów.

Sami sprawdźcie, jak to wygląda, wybierając się do „Między Wierszami”. Porozmawiajcie z księgarzem przy kawie i ciastku. To zupełnie inna podróż niż maraton po galeriach handlowych.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek