Po niespełna dwóch latach od uruchomienia szczeciński rower miejski podwaja liczbę stacji i rowerów. W czerwcu przyszłego roku Bike_S dotrze na prawobrzeże, kilkanaście nowych stacji powstanie także na lewobrzeżu.

W sumie szczeciński rower miejski zostanie rozbudowany o 45 nowych stacji i ponad 350 rowerów. 46. stacja zostanie zakupiona jako stacja zapasowa.

Ma ułatwić dojazd do SST

Z pewnością najbardziej z rozbudowy roweru miejskiego cieszą się mieszkańcy prawobrzeżnej części miasta, gdzie Bike_S dotrze po raz pierwszy. Łącznie powstanie tam 29 stacji, w tym cztery w Dąbiu, dwie na osiedlu Bukowe, jedna w Kijewie. Ta ostatnia będzie najbardziej wysuniętą stacją roweru miejskiego na prawobrzeżu.

Jak tłumaczy Konrad Stępień, prezes NiOL, rower miejski na prawobrzeżu ma być uzupełnieniem komunikacji miejskiej i przede wszystkim ułatwiać dojazd mieszkańców do Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju. Stąd też aż dwie rowerowe stacje przy pętli Turkusowa. - Przy tym stanie rozbudowy pętli dwie stacje są tam niezbędne, aby umożliwić dojazd do pętli zarówno od strony osiedla, jak i od ul. Walecznych bez konieczności poruszania się rowerem po przejściu podziemnym – zaznacza.

Rowerem miejskim na zakupy

Mieszkańcy prawobrzeża rowerem miejskim dotrą także do tamtejszych licznych punktów hanlowych i usługowych. Stacje powstaną bowiem m.in. przy CH Słoneczne, przy Realu na Iwaszkiewicza, Eko Domie przy ul. Struga, Leroy Merlin, a także przy Heliosach i targowisku przy ul. Jasnej.

Stacje co kilkaset metrów

Wybór lokalizacji stacji na prawobrzeżu poprzedziły liczne konsultacje z mieszkańcami i radami osiedli. Ostateczną listę lokalizacji NiOL wybrał z blisko 60 propozycji. - Rower miejski cieszy się największym powodzeniem, jeśli stacje są blisko siebie, w odległości kilkuset metrów. W pobliżu powinno być jak najwięcej tzw. generatorów ruchu takich jak węzły komunikacyjne, duże szkoły, firmy, sklepy, instytucje. Zdecydowaliśmy się na kumulację stacji w obszarze, który naszym zdaniem gwarantuje optymalne działanie systemu na prawobrzeżu – mówi Stępień.

MAPA NOWYCH STACJI ROWERU MIEJSKIEGO TUTAJ

Nr

Prawobrzeże – nowe stacje Bike_S

01

Centrum Edukacji Ogrodniczej

02

Rondo w Zdrojach

03

Batalionów Chłopskich - Gryfińska SST

04

PKP Szczecin Zdroje

05

Pętla SST - Turkusowa

06

Pętla SST - Turkusowa

07

Szpital Zdroje

08

Jasna Osiedle

09

Jasna - Targowisko

10

Trzeci US - Heliosy

11

Filia UM Prawobrzeże

12

Rydla - Szkoły

13

Pętla Słoneczne - Łubinowa

14

Łubinowa - Dąbrowskiej

15

CH Słoneczne

16

Iwaszkiewicza - Real

17

Struga – Eko Dom

18

Struga – Leroy Merlin

19

Dworzec PKP Dąbie

20

Goleniowska III LO

21

Gierczak - Krzywoń

22

Wrzesińska - Goleniowska

23

Pomorska - Potok

24

Zwierzyniecka

25

Dąbska - Gwarna

26

Chłopska – Kolorowych Domów

27

Chłopska – Nad Rudzianką

28

Pętla Bukowe

29

Kolorowych Domów - Beżowa

Więcej stacji na lewobrzeżu

Na samym prawobrzeżu rozbudowa Bike_S się jednak nie kończy. W połowie przyszłego roku 16 nowych stacji pojawi się również na lewobrzeżu.

To dzięki projektowi Łukasza Kadłubowskiego i Michała Wilkockiego, który w tegorocznym głosowaniu do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2016 zwyciężył w dzielnicy Zachód. Nowe stacje pojawią się także w dzielnicy Północ. Co prawda w tej dzielnicy wygrał projekt Park Warszewo-Podbórz, ale dostępne środki z SBO pozwalają dofinansować też projekt, który zajął drugie miejsce. Tak więc 14 stacji pojawi się w dzielnicy Zachód i 2 w dzielnicy Północ.

Rowerem miejskim będzie można dojechać do m.in. Teatru Letniego, budynków ZUT przy ul. Słowackiego, szpitala przy Arkońskiej, Bramy Głównej Cmentarza Centralnego, do ul. Kwiatowej, osiedla Przyjaźni oraz Starej Cegielni i CH Wilcza. Powstanie także długo oczekiwana stacja przy WNEiZ US przy Mickiewicza. - O tę stacje postulowano już od 2014 roku – mówi prezes NiOL. Zaznacza również, że w jego ocenie jedną z bardziej potrzebnych stacji jest ta, która zostanie wybudowana przy ul. Mieszka I. Ma być łącznikiem ze stacją przy ul. Cukrowej.

Nr

Zachód – nowe stacje Bike_S

1

Krasińskiego - Wiadukt

2

Niemierzyńska – Krasińskiego

3

Teatr Letni

4

Słowackiego – ZUT

5

26 Kwietnia – os. Przyjaźń

6

Lodogryf

7

Ul. Mickiewicza - US

8

Wszystkich Świętych - Krasińskiego

9

Chopina – Wszystkich Świętych

10

Arkońska - Szpital

11

Santocka - Witkiewicza

12

Kwiatowa

13

Brama Główna CC

14

Mieszka I – Milczańska 

 

 

NR

Północ – nowe stacje Bike_S

1

Stara Cegielnia

2

Przyjaciół Żołnierza – CH Wilcza

Nowe stacje w czerwcu

Na rozbudowę systemu szczecińskiego roweru miejskiego Gmina Szczecin ogłosiła przetarg. Na oferty czeka do 28 stycznia. Wykonawca wyłoniony w przetargu, w którym najważniejszymi kryteriami są cena i czas reakcji na usterki, od chwili podpisania umowy będzie miał cztery miesiące na realizację zamówienia. Z nowych stacji będziemy mogli skorzystać w czerwcu przyszłego roku. Zgodnie z warunkami zamówienia, nowe rowery i stacje muszą być integralne z już istniejącym systemem.

Obecnie szczeciński rower miejski liczy 35 stacji i 370 rowerów. Po zimowej przerwie Bike_S na ulice Szczecina powróci w marcu.