Zakład Unieszkodliwiania Odpadów szuka wykonawcy usługi nadzoru i dozoru geologicznego przy planowanym próbnym odwiercie geotermalnym w okolicy ul. Dąbskiej, w pobliżu ciepłowni. – To ważny krok w kontekście samowystarczalności energetycznej naszego miasta – podkreśla prezydent Piotr Krzystek.

Zdaniem ekspertów, pod Szczecinem znajdują się złoża wód geotermalnych o wysokiej wartości strumienia cieplnego. Próbny odwiert ma to potwierdzić, a także pozwoli oszacować koszty ewentualnej inwestycji i jej opłacalność.

Inwestorem zastępczym jest miejska spółka Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Właśnie ogłosiła przetarg na wykonawcę usługi nadzoru i dozoru geologicznego, który będzie miał ostateczny wpływ na specyfikację techniczną konieczną do wyboru wykonawcy otworu. Oferty można składać do 10 czerwca.

„Potrzebujemy rozwiązań, które będą stabilne i przewidywalne”

Później zostanie wyłoniony wykonawca odwiertu. Na jego miejsce wybrano działkę tuż przy ciepłowni „Dąbska” na osiedlu Majowym, częściowo wykorzystywaną dziś jako plac węglowy. Dzięki temu łatwiej będzie włączyć energię geotermalną do miejskiego systemu ciepłowniczego.

– Potrzebujemy rozwiązań, które będą stabilne i przewidywalne — takich, które dostarczą określoną ilość energii w konkretnym czasie, niezależnie od warunków atmosferycznych. Co więcej, zależy nam na rozwiązaniach niewymagających zajmowania dużych powierzchni, jak ma to miejsce np. w przypadku instalacji solarnych. Geotermia, czerpiąca energię z wnętrza ziemi, spełnia te warunki – tłumaczy Lilli Wolny, kierownik w Dziale Funduszy Zewnętrznych i Innowacji Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.

Prace przy odwiercie nie wpłyną na funkcjonowanie Ciepłowni Rejonowej „Dąbska”. – Naszym nadrzędnym celem jest zapewnienie ciągłości dostaw ciepła. Nie ma zagrożenia, że Ciepłownia Rejonowa „Dąbska” przestanie dostarczać ciepło mieszkańcom – podkreśla Lilli Wolny.

Blisko dwukilometrowy otwór ma kosztować 16 mln zł

Odwiert próbny będzie miał około 1 950 metrów głębokości. Pozwoli dotrzeć do utworów triasu górnego i ostatecznie ocenić opłacalność inwestycji, a także faktyczne parametry źródła. Geolodzy liczą, że uda się pozyskiwać stamtąd na godzinę 200 m3 wody termalnej o temperaturze około 70 - 75 stopni Celsjusza. Wiercenie zajmie 10 miesięcy, a kolejne pół roku przewidziano na przygotowanie dokumentacji hydrogeologicznej.

– Próba wykorzystania źródeł geotermalnych to ważny krok w kontekście samowystarczalności energetycznej naszego miasta, do której dążymy. Już dziś Szczecin jest liderem w tej dziedzinie a nieodzownym elementem tego procesu są nowe inwestycje, takie jak ta. Dzięki nim będziemy mieć pewność, że dostawy ciepła będą odpowiednio zabezpieczone i jednocześnie będą spełniać wymagania stawiane przez prawo unijne, jak i krajowe – mówi prezydent Piotr Krzystek.

Łączny koszt wykonania próbnego odwiertu jest szacowany na 16 mln zł. Taką kwotę wpisano zapisano w wieloletniej prognozie finansowej miasta na lata 2024-2027. Miasto pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kwotę 12,9 mln zł.