Srebrny medalista z tegorocznych Igrzysk, złoty medalista z Mistrzostw Świata w 2011, srebrny medalista z Mistrzostw Świata z ubiegłego roku – i wielu innych najlepszych w skoku o tyczce pojawi się w Szczecinie już w najbliższą niedzielę. Wszystko za sprawą VIII Mityngu Skoku o Tyczce w Szczecinie.

Po raz pierwszy nad głowami szczecińskich kibiców tyczkarze polecieli w 2003 roku na pl. Zamenhofa. Pierwszą edycję zmagań wygrał Amerykanin Toby Stevenson, który uzyskał wynik 5,70 m. W 2004 roku gościem honorowy konkursu był Siergiej Bubka (aktualny rekordzista świata 6,14 m). Od 2005 roku organizatorzy przygotowali także zawody w wersji kobiecej. Był to ukłon w stronę szczecińskiej wicemistrzyni świata w skoku o tyczce, Moniki Pyrek . I tak, nasza medalistka wygrała turniej w 2005 roku, skacząc na wysokość 4,55 m. Rok później najlepsza była Niemka Nastja Ryjikh (4,50 m), halowa mistrzyni świata. W 2007 roku ponownie wygrała Pyrek, ustanawiając rekord mityngu na 4,60 m.


Po trzech latach przerwy konkurs wrócił na ulice Szczecina. Tym razem w nowym miejscu – bo obok pomnika Colleoniego, na placu Lotników. W 2010 roku zmagania zwyciężył wicemistrz Europy, Maksym Mazuryk. Rok później fenomenalnie skoczył Paweł Wojciechowski, który uzyskując wynik 5,91 m ustanowił nowy rekord Polski i mityngu.


Także w tegorocznej edycji nie zabraknie emocji. W Szczecinie pojawi się m.in. Björn Otto, który w Londynie, skacząc na wysokość 5,91 m zdobył srebro. Niemiec jest także aktualnym wicemistrzem Europy i wicemistrzem świata z hali. Jego życiowy rekord to 5,92 m – który także ustanowił w tym roku. Do rywalizacji stanie również Lázaro Borges – srebrny medalista z Mistrzostw Świata w 2011 roku. Borges jest również pierwszym Kubańczykiem w historii, który wygrał Igrzyska Panamerykańskie. Jego rekord życiowy to 5,90 m. Niewiele mniejszym – bo 5,88 m – rekordem życiowym może pochwalić się Maksym Mazuryk. W tym roku również będziemy mogli zobaczyć Ukraińca w Szczecinie.


W tegorocznym konkursie oczywiście nie zabraknie Polaków. Do rywalizacji stanie Przemysław Czerwiński, który rok temu z powodu kontuzji nie mógł wystąpić. Czerwiński jest wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, brązowym medalistą Mistrzostw Europy i finalistą Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Jego rekord życiowy to 5,82 m. W niedzielnym konkursie wystąpi także Marcin Szczepański, którego rekord życiowy na razie wynosi 5,10 m.


VIII Mityng Skoku o Tyczce w Szczecinie odbędzie się w niedzielę (09.09.2012r.) o godzinie 15.30 na pl. Lotników. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Dla wszystkich, których zabraknie na pl. Lotnika Telewizja Polska przygotowała transmisję. Zmagania będzie można zobaczyć w TVP Sport oraz TVP Info w godzinach 17.00-18.25. Organizatorem mityngu jest Miasto Szczecin i Ośrodek Skoku o Tyczce Szczecin. Więcej informacji nt. zawodów można odnaleźć na stronie Facebooka