Gdzie i kiedy?
wtorek, 1 lipca 2014, 20:00
Za ile?
wstęp wolny, mały dziedziniec
Przez całe wakacje na zamkowym dziedzińcu będzie działało kino plenerowe. Filmy będą wyświetlane we wtorki i czwartki o g. 22:00. Wstęp wolny.

Zamkowe Noce Filmowe
wtorki i czwartki, godz. 22:00
dziedziniec menniczy
wstęp wolny
w przypadku niepogody - sala Kina Zamek (liczba miejsc ograniczona, wejście A z dużego dziedzińca oraz wejście F od strony promenady)

cykl Skazani na ... przypadek

Nad jeziorem Tahoe
04.08.2015 (wtorek)

2008, Meksyk, dramat
Reżyseria: Fernando Eimbcke
Obsada: Diego Cataño, Hector Herrera, Daniela Valentine, Juan Carlos Lara II, Yemil Sefani

Zapis jednego dnia z życia nastolatka jest pięknym przykładem filmowego rękodzieła, kina minimalistycznego, które to co zwykłe, zamienia w odkrycie.

"Udało się sfotografować coś niesłychanie subtelnego: stan zawieszenia między dzieciństwem a dojrzałością. W dniu po pogrzebie ojca świat zastyga, aby niespodziewanie ruszyć z miejsca. Życie otwiera się przed młodym, zaprasza go do emocjonalnego kontaktu".
[Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza]

cykl Życie miłością pisane

Skradzione oczy
06.08.2015 (czwartek)

2005, Bułgaria, Turcja, dramat
Reżyseria: Radoslav Spassov
Obsada: Vesela Kazakova, Valeri Yordanov, Nejat Isler, Itzhak Finzi

Historia niewiarygodnej i niewytłumaczalnej miłości pomiędzy turecką kobietą i bułgarskim mężczyzną. Ivan jest uczestnikiem „procesu odrodzenia”. Ajten za wszelką cenę stara się zapobiec bułgaryzacji Turków. On jest odpowiedzialny za pieczęcie, konieczne do wydania nowych dokumentów w czasie przymusowej zmiany nazwisk. Ona próbuje je ukraść. Ich nieoczekiwane spotkanie stanie się początkiem niezwykłych uczuć i wielkich dylematów.

Nagroda dla Wesełej Kazakowej w kategorii Najlepsza Rola Żeńska na MFF w Moskwie 2005; Nagroda w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Bułgarski na MFF w Sofii 2005. 

cykl Życie miłością pisane

Kurczak ze śliwkami
11.08.2015 (wtorek)

2011, Francja, Niemcy, dramat
Reżyseria: Marjane Satrapi, Vincent Paronnaud
Obsada: Mathieu Amalric, Edouard Baer, Maria de Medeiros, Golshifteh Farahani

Pełen magii film twórców „Persepolis” w doborowej obsadzie aktorskiej. Teheran, rok 1958. Wirtuoz Nasser-Ali szuka skrzypiec godnych zastąpić jego ukochany, zniszczony w wyniku kłótni z żoną instrument. Bezskutecznie. Nie mogąc grać, Nasser-Ali traci całą radość życia. Postanawia położyć się do łóżka i… czekać na śmierć. Przez siedem następnych dni pogrąża się w głębokiej zadumie, a sny, tak melancholijne, jak i radosne, zabierają go z powrotem do czasów młodości, a nawet na rozmowę z Azraelem, Aniołem Śmierci, który objawia mu przyszłość jego dzieci… Wraz z odkrywaniem kolejnych elementów tej układanki na jaw wychodzi wzruszający sekret życia Nassera-Alego: wspaniała historia miłości, która zainspirowała jego geniusz i jego muzykę…

cykl Życie miłością pisane

Zakochana bez pamięci
13.08.2015 (czwartek)

2012, Belgia, Francja, Luksemburg, dramat, komedia
Reżyseria: Sylvie Testud
Obsada: Juliette Binoche, Mathieu Kassovitz, Aure Atika, Daniele Lebrun

Pełna zaskakującego humoru, ciepła komedia z udziałem największych gwiazd francuskiego kina: Juliette Binoche i Mathieu Kassovitza. W krótkim czasie w życiu Marie zachodzą ważne zmiany: dostaje nową pracę i wpada w oko Paulowi, przystojnemu synowi szefa. Jej 29. urodziny kończą się dokładnie tak, jak sobie wymarzyła: płomienną nocą w jego ramionach. Kiedy budzi się następnego ranka, nie rozpoznaje niczego. W sklepach płaci się Euro, w garażu parkuje ekskluzywne BMW, a w kuchni siedzi miały chłopiec wołający mamę… Na dodatek Marie odkrywa, że ma tylko 4 dni, aby mężczyzna jej marzeń jeszcze raz się w niej zakochał, a życie powróciło na właściwe tory…

cykl Życie miłością pisane

Kochałem ją
18.08.2015 (wtorek)

2009, Belgia, Francja, Włochy, melodramat
Reżyseria: Zabou Breitman
Obsada: Daniel Auteuil, Marie-Josée Croze, Florence Loiret Caill, Olivia Ross, Christiane Millet, Geneviève Mnich

Ekranizacja bestsellerowej powieści Anny Gavaldy pod tym samym tytułem. Pierre (Daniel Auteuil) – to podobno typowy Francuz, który prowadzi podwójne życie... Oficjalnie jest zrównoważonym, kochającym swą żonę mężem i ojcem dwojga dzieci. Nieoficjalnie ma pewną, słodką tajemnicę... To Mathilde, jego prawdziwa miłość – kobieta dla której gotów jest na największe szaleństwa. Ale czy na pewno nikt nie wie o jego związku z Mathilde?

„Gavalda jest niezwykle utalentowana. Ma świetne wyczucie dialogów, jej język jest współczesny, ale nie wulgarny, ponadto znakomicie portretuje swoich bohaterów” – „Le Nouvel Observateur”. Nominacja do nagrody Cezara - najbardziej obiecująca aktorka (Florence Loiret).

cykl Lokalne klimaty. Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film prezentuje:

Iskierka
Stowarzyszenie Officyna - Kino 1D
20.08.2015 (czwartek)

Iskierka
Producent: Film Studio MTM
Scenariusz i reżyseria: Wiesława Piećko
2014, Polska, dokument, 55'

„Iskierka” w reżyserii Wiesławy Piećko to kolejny film opowiadający w odważny, poetycki sposób o problemie, do niedawna określanym, jako tabu. Temat dzieci z zespołem Downa zazwyczaj kojarzy się z cierpieniem, tragedią, niekiedy „końcem” wszystkiego. Reżyserka stawia czoło takim stereotypom i ukazuje dzieci dotknięte tą chorobą oraz ich rodziny przez pryzmat codziennych radości i trosk, a nie nieustanne zmaganie się z chorobą. Dzięki otwartości serca pokazuje ich wrażliwość, docierając do ich prawdziwego świata. Dokument powstawał przez kilka lat. To wzruszający, prawdziwy film o wielkiej, bezgranicznej miłości rodzica do dziecka i dziecka do rodzica, o którym niełatwo zapomnieć.

Stowarzyszenie Officyna - Kino 1D
Prezentacja laureatów nagrody Nowej Ameryki przyznanej produkcjom filmowym podczas zeszłorocznej edycji Szczecin European Film Festival:
Arefi, das Hirte, reż. Daniel Asadi Faezi, Iran/Niemcy 2013
Furor, reż. Salome Laloux-Bard, Belgia 2013
Gli immacolati, reż. Ronny Trocker, Włochy 2013
Hybris, reż. Arjan Brentjes, Holandia 2014
Odchod na korze, reż. Peter Zakutansky, Słowacja 2013
O rządach miłości, reż. Adela Kaczmarek, Polska 2013

Projekt Kino 1D dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.

cykl Lokalne klimaty. Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film prezentuje:

Córy wody
Bałtyk
Stowarzyszenie Officyna - Kino 1D
25.08.2015 (wtorek)

Córy wody
Producent: Swarpress Konrad Napierała
2015, Polska, fabuła, 24’ 
Reżyseria: Sonia Judyta Pałęga

Mroczna i dojrzała baśń traktująca o namiętnościach targających światem ludzi i harmonii panującej w królestwie natury. Główną bohaterką prologu jest nastoletnia Syrena, córa wody i najmłodsza z 4 sióstr, która zrezygnowała ze swego szczęśliwego losu, ponieważ pokochała księcia-człowieka. W tej bajce złowrogą i niestałą w uczuciach postacią jest właśnie książę, który znalazł sobie inną miłość, i to on daje nam pierwszy wyraźny sygnał, że śmiertelnicy w tej historii odegrają złą rolę. W dniu ślubu ukochanego księcia, Syrena popełnia samobójstwo rzucając się z urwiska prosto w morskie skały. Jednak jej kochające siostry wybłagały Boga o łaskę i litość dla nieszczęsnej syrenki. Ten, w ramach zwrócenia Syrence życia i umożliwienia powrotu do morza, nakazuje wszystkim syrenom wypełnienie 300-letniej pokuty – wszystkie zamieniają się w ludzi i w tej postaci służyć mają ludzkim dzieciom. 

Film rozpoczyna się ostatnim dniem 300-setnej pokuty. Dzień 21 czerwca, przesilenie letnie. Wydarzenia szybko przyjmują tajemniczy, mistyczny obrót. Od początku wiemy, że coś jest nie tak. Obserwujemy wodę drżącą pod palcami kobiet, łuski przenikające tu i ówdzie przez ich skórę i wydarzenia, które sugerują, że coś ewidentnie ważnego wkrótce się wydarzy. Wszystko zaczyna się w momencie, gdy jedna z sióstr postanawia pożegnać się z Ziemią, i ostatni raz zobaczyć ludzi, oraz szczególnie wzbudzające w niej potężną ciekawość, ogień i taniec. Wymyka się wieczorem z dworu na miejscową Noc Kupały. Słowiańskie święto miłości budzi w niej dawno ukryte pożądania. Dochodzi do tragedii, która na zawsze zmieni los syren.

Bałtyk
2015, Polska, animacja, 10‘
Reżyseria: Piotr Giersza
Producent: Serafiński Studio Graficzno – Filmowe

Początek dziewiętnastego wieku. Trzęsacz - mała wioska rybacka. Stary rybak mieszka w ubogiej chacie wraz ze swoją piękną córką Ewą. Do wsi przypływają marynarze. Podczas zabawy w karczmie Ewa i jeden z młodzieńców - Kazimierz zakochują się w sobie. Jednak czas pokoju nie trwa długo. Zakochany w pięknej córce rybaka marynarz wypływa na wojnę. Przed wyprawą przysięga dziewczynie, że po nią wróci. Kazimierz ginie w walce, zostaje pochowany w Bałtyku. Dowiedziawszy się o tym jego ukochana Ewa umiera ze smutku. Jej ciało spocznie na klifie, na przykościelnym cmentarzu. Kazimierz wraca po Ewę pod postacią morza, niszcząc potężną siłą fal kolejne fragmenty klifu, kościoła i cmentarza. Fale docierają do mogiły dziewczyny, zabierając ją w wody Bałtyku. Spełniona obietnica łączy kochanków na wieczność.

Stowarzyszenie Officyna - Kino 1D
"Stary Cyfrowy Szczecin #5" - kurator projektu Małgorzata Frymus
Produkcja: Polska 2014

Prezentacja archiwalnych i zdigitalizowanych taśm filmowych przedstawiających dawny Szczecin i jego mieszkańców w ramach projektu Stary Cyfrowy Szczecin.

Projekt Kino 1D dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin.

cykl Lokalne klimaty. Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film prezentuje:

Ogród po drugiej stronie rzeki
Stowarzyszenie Kamera prezentuje: Susudata
27.08.2015 (czwartek)

Ogród po drugiej stronie rzeki
2014, Polska, dokument, 55 min.
Reżyseria: Paweł Kulik
Producent: Kulik Film s.c. Paweł Kulik, Michał Kulik

Liryczna historia rodzin żyjących na pograniczu po stronie niemieckiej i polskiej, których losy rozdzieliła wojna. Poczucie przynależności narodowej, niestety często u niektórych prowadzi do niechęci wobec innych. Z kolei poznanie historii swoich przodków pomaga zrozumieć, że wielonarodowość i wielokulturowość powinna nas wszystkich ubogacać i być jedynie źródłem przyjaźni..." „...Jego głównymi bohaterami są: Marek Brzeziński z Gryfina, jak też inni bohaterowie, m.in. prof. Eckhard Maronn z Kamieńca, Jacob Walerenga, Andrzej Małyska. Po pierwszej wojnie światowej dziadkowie Marka Brzezińskiego wyemigrowali do Niemiec w poszukiwaniu pracy, co nie było wówczas czymś wyjątkowym. Zatrzymali się w wiosce Tantow, daleko od ówczesnych granic Polski. Pracowali u młynarza Willego Schutza. Wrośli w miejscową społeczność, przeżyli z nią wojnę. Gdy wiosną 1945 roku zbliżał się front, razem z niemieckimi gospodarzami uciekli na zachód. Potem wrócili do Polski, lecz nie tam, skąd wyjechali. Zamieszkali w Gryfinie, dokąd przyszła Polska. Całkiem blisko niemieckiego Tantow, leżącego po drugiej stronie Odry. Film będzie mówił o tym, jak Marek Brzeziński, wędrując po obu stronach rzeki, a więc dzisiejszej granicy polsko-niemieckiej i rozmawiając z mieszkańcami pogranicza, odkrywa swoje rodzinne ślady...”

Stowarzyszenie Kamera prezentuje: Susudata
2015, Polska, dokument 
pomysł i scenariusz: Anna Wiśniewska
zdjęcia: Krzysztof Kuźnicki, Maciej Zarzycki, Anna Wiśniewska, Mateusz Żegliński
muzyka: Piotr Klimek

Film dokumentalny z gatunku "city symphony" jest opowieścią o jednym dniu z życia miasta Szczecin, podzieloną na pięć aktów odpowiadających kolejnym porom dnia.  Przez "oko" kamery podglądamy miasto w jego różnych odsłonach od świtu do nocy. Rytm filmu odpowiada rytmowi miejskiej aktywności ludzi podczas pracy i odpoczynku.