W piątek 6 września rozpocznie się V Turniej Muzyków Prawdziwych. Przez trzy dni muzycy, śpiewacy i tancerze z całego kraju spotkają się w Filharmonii w Szczecinie, by w turniejowych zmaganiach zaprezentować całe bogactwo muzycznych i tanecznych tradycji różnych regionów Polski.
Już po raz piąty początek września w Filharmonii w Szczecinie będzie czasem odświętnego obcowania z tradycyjną kulturą muzyczną w różnych jej wymiarach. Jubileuszowa edycja Turnieju Muzyków Prawdziwych rozegra się w dniach 5-8 września.
Podczas Turnieju mają możliwość zaprezentować się zarówno muzycy tradycyjni, kontynuujący tradycje poszczególnych regionów i grup etnicznych, a także muzycy, którzy przetwarzają materiał źródłowy. Warunkiem uczestnictwa jest odwołanie się do repertuaru konkretnego regionu w jego źródłowej formie.
Śledztwo teatralne „Brudło z Wąchabna”
5 i 6 września, godz. 21:00, Teatr Kana, obowiązują wejściówki
Spektakl to próba odnalezienia własnej tożsamości. W projekcie wykorzystano archiwalne nagrania oraz dokumenty Jadwigi i Mariana Sobieskich, pochodzące ze zbiorów Polskiej Akademii Nauk.
Przesłuchania konkursowe
6-7 września, wstęp wolny
Przesłuchania konkursowe to możliwość bezpośredniego spotkania z autentycznymi twórcami ludowymi i okazja do obcowania z tradycyjną kulturą muzyczną. Turniej rozegrany zostanie w czterech kategoriach muzycznych:
- Przesłuchania solistów wokalistów - 6 września, godz. 13:00
- Przesłuchania zespołów śpiewaczych - 6 września, godz. 16:00
- Przesłuchania solistów instrumentalistów - 7 września, godz. 12:00
- Przesłuchania kapel - 7 września, godz. 16:00
Koncert inauguracyjny
6 września, godz. 19:00, sala symfoniczna, BILETY 10/20 zł
W piątkowy wieczór tradycyjnie Filharmonia poszukiwać będzie nowych form prezentacji muzyki klasycznej inspirowanej muzyką źródłową. Podczas koncertu symfonicznego odbędzie się premierowe wykonanie „Koncertu na skrzypce tradycyjne i orkiestrę” Mateusza Czarnowskiego, zamówionego przez Filharmonię. W drugiej części koncertu podjęta będzie próba pokazania nowego oblicza twórczości Stanisława Moniuszki. Program zakłada rekompozycję dzieł twórcy i stworzenie suity tańców na orkiestrę symfoniczną w duchu współczesnej muzyki orkiestrowej. Orkiestrze towarzyszyć będą pary taneczne, związane z sceną tańca współczesnego, przygotowane przez Jacka Hałasa.
Roztańczenie - warsztaty taneczne
7 września, godz. 10:00, hol, wstęp wolny
Warsztaty taneczne z Piotrem Zgorzelskim, których celem będzie nauka i opanowanie w stopniu podstawowym zasad tańca tradycyjnego. Warsztaty przewidziane są przede wszystkim dla osób początkujących, które pragną zacząć tańczyć mazurki i polki „po wiejsku”, czyli po prostu naturalnie. Doskonałą okazją do przećwiczenia nowych umiejętności będzie wieczorny Dom Tańca.
Dom Tańca
7 września, godz. 20:00, hol, wstęp wolny
Tradycją Turnieju jest Dom Tańca, podczas którego publiczność i uczestnicy Turnieju biorą udział we wspólnej zabawie w rytm mazurków, oberków i innych tradycyjnych tańców. Na scenie ustawionej w holu Filharmonii wystąpią muzycy biorący udział w Turnieju, kapele, które zagrają do tańca.
Kukaj kukawko
8 września, godz. 12:00, hol, BILETY 5/10 zł
Jak co roku Turniej Muzyków Prawdziwych zaprasza również najmłodszych melomanów do okrywania polskiej muzyki tradycyjnej. Tym razem dzięki interaktywnemu koncertowi przeniesiemy się do zielonego gaju i poznamy mieszkające tam ptactwo. Mile widziane własne zabawki ptaki i wszelkie przeszkadzajki wydające ptasie dźwięki. Dołączcie do ptasiego śpiewu i zatańczcie razem z nami żywiołowe oberki i skoczne polki z dawnych czasów!
Koncert Finałowy | Dikanda
8 września, godz. 17:00, sala symfoniczna, BILETY 10/20 zł
Koncert finałowy będzie składał się z dwóch części. W pierwszej zaprezentują się zwycięzcy Turnieju Muzyków Prawdziwych. Rezultaty turniejowych zmagań podziwiać będzie nie tylko publiczność zgromadzona w sali symfonicznej, ale także miłośnicy tradycyjnych brzmień w całej Polsce – za sprawą internetowej transmisji koncertu laureatów.
Gościem specjalnym i bohaterem drugiej części finału Turnieju Muzyków Prawdziwych będzie szczeciński zespół Dikanda, który swoje muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan, Białoruś po Indie.
Komentarze
0