Gdzie i kiedy?
MUZEUM HISTORII SZCZECINA (RATUSZ STAROMIEJSKI, UL. KS. MŚCIWOJA II 8)
sobota, 12 maja 2012, 17:00
Za ile?
20 zł / 10 zł (uczniowie, studenci, seniorzy)
Kwintetu fortepianowego A-dur op. 81 Antoniego Dvořáka oraz „String Quartet” Janusza Stalmierskiego (szczecińska prapremiera) będziemy mieli okazję wysłuchać 12 maja (sobota) podczas najbliższego koncertu z cyklu Muzeum Muzyki w wykonaniu Baltic Neopolis Quartet oraz pianisty Sławomira Wilka. Jest to pierwszy koncert w ramach 4. urodzin Baltic Neopolis Orchestra. Koncert odbędzie się w Muzeum Historii Szczecina w Ratuszu Staromiejskim przy ul. Ks. Mściwoja II 8. Przed koncertem udostępnione zostaną wystawy w muzeum.

Artyści:

Sławomir Wilk (fortepian)
Baltic Neopolis Quartet:
Łukasz Górewicz (skrzypce)
Paweł Maślanka (skrzypce)
Wojciech Mazur (altówka)
Tomasz Szczęsny (wiolonczela)


Program:

Antoni Dvořák – Kwintet fortepianowy A-dur op.81:
    - Allegro ma non tanto
    - Andante con moto
    - Scherzo Molto vivace
    - Finale Allegro
Janusz Stalmierski – String Quartet (szczecińska prapremiera)


Sławomir Wilk urodził się w 1982 roku w Szczecinie. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie studiował grę na fortepianie w klasie Waldemara Wojtala. Swoje umiejętności doskonalił podczas mistrzowskich kursów interpretacyjnych, prowadzonych m.in. przez Kevina Kennera, Bernarda Ringeissena, Wierę Nosinę, Ewę Pobłocką, Yoheved Kaplinsky, Irmę Hofmeister, Włodzimierza Obidowicza, Dinę Joffe. W 2003 ukończył Letnią Akademię Muzyczną w Lipsku, zorganizowaną przez Hochschule für Musik und Theater w Lipsku we współpracy z Juilliard School of Music w Nowym Jorku, w 2005 - Międzynarodowe Warsztaty Pianistyczne Tel Hai w Izraelu, których został laureatem. W 2007 wziął udział w Letniej Szkole Muzycznej i Festiwalu w Aspen w Colorado (Stany Zjednoczone).

Jest laureatem wielu konkursów, m.in. IV nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy oraz nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie Sonaty es-moll Paderewskiego (2001), III nagrody na Europejskim Konkursie Chopinowskim w Darmstadt (2002), II nagrody na Ogólnopolskim Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2002). Ponadto w 2004 dotarł do ćwierćfinału Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney, w 2005 został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2006 był półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu. W tym samym roku, wraz z triem fortepianowym Darius Piano Trio, zwyciężył na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku oraz zajął 3. miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Poertschach (Austria).

W swoim dorobku ma wiele nagrań radiowych i telewizyjnych. W 2004 dla wytwórni DUX zarejestrował, wraz ze skrzypkiem Bartłomiejem Niziołem i orkiestrą Camerata Nova pod dyrekcją Eugeniusza Kusa, utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdy (Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę d-moll, Largo i Allegro d-moll na fortepian i orkiestrę smyczkową). W 2010 ukazała się płyta "Sławomir Wilk - Fryderyk Chopin", na której pianista gra dwanaście utworów polskiego kompozytora.

Jest stypendystą Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta Miasta Szczecin, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Towarzystwa Przyjaciół Szczecina oraz Rządu Niemieckiego. W 2001 artysta został uhonorowany Nagrodą Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, w 2002 - Nagrodą Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska w dziedzinie Kultura, Nauka i Media oraz Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Szczecin, w 2003 - II nagrodą dla najlepszego studenta Trójmiasta, w 2005 - Nagrodą Prezydenta miasta Gdańska dla młodych twórców.


Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków - solistów Baltic Neopolis Orchestra. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznych z Poznania, Wrocławia i Szczecina. Podczas najbliższego koncertu kwartet wystąpi w składzie: Łukasz Górewicz (skrzypce), Paweł Maślanka (skrzypce),  Wojciech Mazur (altówka) i Tomasz Szczęsny (wiolonczela).

BNQ jest zespołem ukierunkowanym na muzykę XX i XXI wieku. Tworzy autorskie projekty i cykle koncertowe, wykorzystując zarówno typowe, jak i niekonwencjonalne przestrzenie do ich realizacji: gmachy muzeów, studia radiowe, kościoły, budynki przemysłowe.
 
Kwartet współpracował z takimi artystami jak: Wiesław Prządka, Tomasz Tomaszewski, Piotr Kałużny, Adam Skrzypek, Barbara Drążkowska, Olga Wojciechowska, VJ PuH, Piotr Klimek, Marta Pawłowska, Michał Dobrzyński. Muzycy uczestniczyli w nagraniu płyt „8” Katarzyny Nosowskiej czy „Baba Gada” Joli Szczepaniak.

Baltic Neopolis Quartet jest grupą otwartą na oryginalne przedsięwzięcia, chłonie i rozwija nowoczesne idee i pomysły, a jej świeże spojrzenie pozwala muzykom robić rzeczy jedyne w swoim rodzaju. Koncerty łączące muzykę i inne obszary artystycznej ekspresji, współpraca ze znakomitymi artystami oraz wybitne wyczucie i talent członków zespołu czynią z niego wyróżniający się  kwartet smyczkowy.


Wystawy:
Najstarsze karty z dziejów Szczecina
Historia i kultura Szczecina od XVII do XIX wieku
Szczecin jakiego już nie ma
Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku