Już 19 maja w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza odbędzie się koncert z okazji urodzin Baltic Neopolis Orchestra. Wraz z muzykami zespoły gościnnie wystąpią Piotr Wojtasik, Sylwester Ostrowski, Jola Szczepaniak, Joanna Gajda, Francesco Angiuli i John Betsch. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa plakatów.

Gdy cztery lata temu Emilia Goch zakładała Baltic Neopolis Orchestra chodziło przede wszystkim o to, by grać dla szczecinian muzykę instrumentalną. Po czterech latach działalności to uznany zespół, który realizuje cztery cykle koncertowe. Mieszkańcy znają już trzy z nich: „BNO w Filharmonii”, „Włącz Orkiestrę!” w Polskim Radiu Szczecin, oraz „Muzeum Muzyki” w oddziałach szczecińskiego Muzeum Narodowego. W tym miesiącu orkiestra rozpoczyna cykl koncertów w Województwie Zachodniopomorskim - „RPO - Rozwijamy Region w Dobrym Tonie”.

Za rok jeszcze więcej powodów do świętowania!

Ale to nie wszystko, założycielka orkiestry cały czas stawia na rozwój.
Chciałabym przekształcić orkiestrę w instytucję lub stowarzyszenie z gwarancją finansowania. Pomogłoby to w ubieganiu się o środki unijne, z których mogłabym kupować instrumenty, realizować nowe inicjatywy, a nawet twarde inwestycje np. wyremontować siedzibę orkiestry. Mogłabym też zatrudniać muzyków, na co w tej chwili nie ma środków. Ogrom pracy, który wykonujemy teraz, przeraża. W maju gramy osiem koncertów. Która szczecińska instytucja organizuje ich więcej? - mówi Emilia Goch.

Szczecin otwiera się na muzykę kameralną

Baltic Neopolis Orchestra wpływa na zmianę postrzegania muzyki kameralnej przez mieszkańców Szczecina. Propaguję ją i przekonuje szczecinian, że nie jest nudna.
Zmieniliśmy w masowej świadomości postrzeganie muzyki instrumentalnej. Ta muzyka przestała być nudna, nieewoluująca. Stała się modna, a my zarażamy nią coraz większą publikę. Realizujemy projekty, które wydają się nieprawdopodobne, inaugurowaliśmy festiwal Boogie Brain, który jest festiwalem muzyki elektronicznej, do którego, mogłoby się wydawać, nie pasuje orkiestra smyczkowa. Na naszych koncertach pojawiają się wizualizacje, eksperymentujemy z formą, pojawiamy się w zaskakujących miejscach. Wynikiem tych wszystkich działań jest zbudowanie nowej młodej publiczności, która będzie coraz chętniej pojawiała się na tego typu wydarzeniach – podsumowuje Emilia Goch.

Zobacz, oni nie są dziwakami!

I chociaż Szczecin jeszcze nie jest w czołówce miast, które w swojej ofercie mają koncerty instrumentalne najlepszych muzyków, inicjatywy orkiestry podnoszą muzyczne propozycje w naszym mieście. Dlatego warto w sobotę wybrać się i posłuchać jak brzmi Baltic Neopolis Orchestra. Do wspólnego świętowana czwartych urodzin zachęca Emilia Goch - Będzie okazja nas poznać i przekonać się, że nie jesteśmy nudnymi dziwakami, zakochanymi w swoich smyczkowych instrumentach. Będzie okazja wysłuchać świetnego koncertu, na który zaprosiliśmy naszych przyjaciół. Zaprosimy na wystawę plakatów reklamujących nasze cykle muzyczne. Pojawia się jedna z ostatnich okazji, by zobaczyć starą siedzibę filharmonii - to propozycja dla tych, którzy jeszcze w filharmonii nie byli. No i będzie szampan.

Bilety

Urodzinowy koncert odbędzie się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza o godzinie 19.00. Bilety w cenach 30 zł (normalny) i 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) można nabyć w kasie filharmonii w dniu koncertu od 17.30. Więc informacji na stronie Baltic Neopolis Orchestra.