Projekt zakłada realizację pięciu wydarzeń odbywających się od sierpnia do listopada 2026 roku na terenie 2. Podobszaru rewitalizacji Szczecina. Każde z nich będzie łączyło spotkania z twórcami, działania czytelnicze dla dzieci, wydarzenia artystyczne oraz aktywności angażujące mieszkańców. Celem projektu jest pokazanie, że kultura może być skutecznym narzędziem rewitalizacji – wzmacniającym więzi społeczne, budującym lokalną tożsamość i zachęcającym mieszkańców do współtworzenia przestrzeni, w której żyją.
Pierwsze wydarzenie odbędzie się:
30 sierpnia 2026 r. (niedziela)
godz. 16.00
Centrum Solidarności Stocznia w Szczecinie
Zbiórka: Brama Główna Stoczni (Pl. Ofiar Grudnia 70)
W programie inauguracji:
- spotkanie autorskie z Filipem Springerem, jednym z najważniejszych polskich reporterów zajmujących się tematyką przestrzeni, architektury i miasta,
- „Ciocia Fika czyta" – działania czytelnicze i animacyjne dla dzieci prowadzić będzie Małgorzata Narożna,
- spacer z Bloco Pomerania,
- zwiedzanie Centrum Solidarności Stocznia – miejsca, których wcześniej nie udostępniono
- koncert Baltic Neopolis Orchestra
- niespodzianka muzyczna
W kolejnych miesiącach mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w następnych wydarzeniach organizowanych w różnych miejscach północnych osiedli Szczecina. Integralnym elementem projektu będzie również przygotowanie przez Annę Koc animacji odtwarzającej nieistniejący Zamek Oderburg – nowoczesnej rekonstrukcji cyfrowej przypominającej o jednym z najważniejszych elementów historycznego dziedzictwa Drzetowa-Grabowa. Film będzie prezentowany podczas wydarzeń i spotkań z mieszkańcami również po zakończeniu projektu, dzięki czemu stanie się trwałym efektem działań rewitalizacyjnych i edukacyjnych.
Projekt „Spotkajmy się! Kultura w działaniu" pokazuje, że rewitalizacja to nie tylko zmiana przestrzeni, ale przede wszystkim budowanie relacji, wzmacnianie lokalnej wspólnoty i odkrywanie historii miejsc, które tworzą tożsamość miasta.
Komentarze