Gdzie i kiedy?
trzeci poziom parkingu samochodowego w Galerii Kaskada
piątek, 19 czerwca 2015, 18:30
Za ile?
wstęp wolny
W piątek, 19 czerwca, o godz 20:30 Baltic Neopolis Orchestra zagra wraz z portugalskim solistą Emanuelem Salvadore w niecodziennej scenerii dachu Galerii Kaskada. Będzie to jednocześnie inauguracja RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie. Baltic Neopolis Festival.

Takiego wydarzenia jeszcze w Szczecinie nie było. Na dachu centrum handlowego powstanie scena, z której na całe miasto rozebrzmią smyczki orkiestry kameralnej. Baltic Neopolis Orchestra oraz znakomity, portugalski solista Emanuel Salvador przygotowali na ten specjalny wieczór lekki repertuar, w którym nie zabraknie powszechnie znanych, przyjemnych motywów muzycznych. Ulokowana na leżakach i krzesełkach publiczność usłyszy m.in. "Odgłosy wiosny" Johanna Straussa, "Tango Jalousie" Jacoba Gade czy "Czardasza" Vittorio Monti.

Koncertem "Smyczki na dachu" w Galerii Kaskada Baltic Neopolis Orchestra rozpocznie letni festiwal muzyki kameralnej RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie. Baltic Neopolis Festival, który odbędzie się w dniach 19.06 – 24.08. 2015 r. w wielu miastach województwa zachodniopomorskiego.

Baltic Neopolis Festival jest inicjatywą, która ma swą genezę w realizowanym do tej pory z wielkim powodzeniem projektem Rozwijamy Region w Dobrym Tonie, któremu BNO nadaje w tym sezonie nową formułą, festiwalową właśnie. Tegoroczna edycja stanowić będzie początek zupełnie nowego cyklu, jednak już teraz do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeni wybitni artyści z Europy i ze świata: z Wielkiej Brytanii, Danii, Czech, Słowacji, Węgier, Portugalii czy Japonii. Tegoroczna odsłona festiwalu, podobnie, jak poprzednie edycje cyklu Rozwijamy Region w Dobrym Tonie jest współorganizowana przez samorządy regionu zachodniopomorskiego. Zawiera również wkład finansowy miast-współorganizatorów.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

RPO – Rozwijamy Region w Dobrym Tonie. Baltic Neopolis Festival
Inauguracja
Smyczki na dachu
19.06, godz. 20:30
Galeria Kaskada, Szczecin
Parking poziom P3/piętro 4
Wstęp wolny

Artyści:
Emanuel Salvador (skrzypce)
Baltic Neopolis Orchestra

Program:
Joacuin Turina - La Oracion del Torero, op. 34
Johann Strauss - Odgłosy Wiosny op. 410
Jacob Gade - Tango Jalousie (aranż. M. Naughtin)
Astor Piazzolla - Oblivion (aranż. M. Naughtin)
Johann Strauss - Pizzicato Polka op. 449
Enrique Granados - Danzas Españolas No. 5 "Andaluza" (aranż. M. Naughtin)
Johann Strauss - Tik Tak Polka
Gerardo Matos Rodriguez - Tango La Cumparsita (aranż. M. Naughtin)
Zequinha de Abreu - Choro Sapeca Tico-Tico no Fubá (aranż. M. Naughtin)
Astor Piazzolla – Libertango (aranż. M. Naughtin)
Vittorio Monti - Czardasz

Emanuel Salvador urodził się w 1981 roku. Jako solista i kameralista występował na wielu światowych scenach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Kazachstanie, Chinach, Portugalii, Holandii, Meksyku, Turcji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest zwycięzcą i laureatem takich konkursów, jak: Isolde Menges (RCM), Beckenham Festival, Barbirolli Memorial, Wolfson Foundation, Jovens Musicos, Julio Cardona. W 2005 roku ukończył Guildhall School of Music and Drama oraz Royal College of Music w Londynie.  

Jako solista i koncertmistrz koncertował z takimi orkiestrami, jak: Orquesta Nacional de Espana, Brasil National Orchestra, Seoul Classical Players, Adana Philharmonic, Monterrey Symphony Orchestra, Krasnojarsk Symphony, Orquestra de Norte, Classica da Madeira. Był założycielem i członkiem trio fortepianowego Vianna da Motta, a w 2003 roku założył duet skrzypce - harfa z Ieuanem Jonesem, z którym regularnie koncertuje w Anglii. Od 2005 do 2015 roku był koncertmistrzem Orquestra do Norte w Portugalii. Obecnie jest głównie solistą oraz gościnnym koncertmistrzem Baltic Neopolis Orchestra.  

Gra na tonalnej kopii instrumentu Guarnerius del Gesu.

Baltic Neopolis Orchestra, zdobywca Fryderyka 2015 w kategorii Album roku muzyka kameralna, jest smyczkową orkiestrą kameralną, powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Od tego czasu orkiestra koncertowała dziesiątki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych.

Orkiestrą Baltic Neopolis kieruje altowiolistka Emilia Goch, która aktywnie, nowocześnie i z rozmachem wspiera swoimi działaniami nową markę Szczecina. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi szczecińscy instrumentaliści, uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych.

Doceniana w Polsce i w Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi: Krzysztofem Pendereckim, Krzysztofem Meyerem, Piotrem Mossem, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Vasko Vassilevem, Bernardem Le Monnierem, Richardem Galliano. Od stycznia 2013 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz, Tomasz Tomaszewski.

Orkiestra – dzięki pasji i zaangażowaniu – tworzy część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej. Ponadto wciąż zaskakuje otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością swoich koncertów.