Gdzie i kiedy?
Miejsce zbiórki zostanie podane osobom, które opłacą wycieczkę na www.poszczecinie.pl
Od: sobota, 20 czerwca 2015, 08:00
Do: sobota, 20 czerwca 2015, 10:00
Za ile?
25zł | Rezerwacja: www.poszczecinie.pl
Nagle urywające się schody, kawałek muru i filary bramy, podziemia i przepięknej, niespotykanej barwy jezioro. Wybuch wiosny opanował cały Szczecin, więc zapuszczamy się w zieleń, by odkryć cementowe fragmenty historii.

Dwa niemieckie rody, które odcisnęły znaczący ślad na kształcie dzisiejszego Szczecina będą tematem dwóch najbliższych spacerów. Pierwszy z nich odbędzie się w Puszczy Bukowej, która poza ciekawą roślinnością kryje wiele tajemnic i śladów historii.

Tu zobaczymy stary betonowy kanał, który służył do transportu m.in. cementu drogą wodną. Potem przejdziemy do wspaniałego budynku i dość nietypowego jak na XIX wiek... groty, która miejmy nadzieję niebawem znów nabierze blasku. Rozwiążemy zagadkę łuków i pomników znajdujących się tuż obok. - mówi Monika Wiśniewska, przewodniczka miejska.

 

Zacementowany las i... Mojżesz

Puszcza Bukowa to także kilka niezwykłych – i co najważniejsze – jeszcze nierozwiązanych (!) tajemnic.

By nie zabrakło silniejszych emocji przejdziemy tajemniczym tunelem gdzie niejedna już osoba szukała skarbu, aby dojść do pozostałości po cementowni. Potem odwiedzimy miejsce gdzie gościł pomnik Mojżesza. - zachęca Monika Wiśniewska.

Ten sam Mojżesz, który został wykonany z myślą o muzeum w Szczecinie i który do tego muzeum trafił dopiero w 2014 roku... I chociaż wielka sala, w której przed wojną stał pomnik dziś może być podziwiania na zdjęciach to wśród zieleni Puszczy Bukowej odnajdziemy fragmenty filarów, schodów czy fundamentów dawnej rezydencji Toepfferów.

Dowiemy się gdzie stał budynek w którym mieściło się 30 pokoi, gabinet do pisania dla pań, gabinet do pracy, zimowy ogród, specjalne miejsce do gry w bilard, obszerną bibliotekę i salę, w której znajdowały się kolekcje dzieł sztuki. - przekonuje przewodniczka miejska.

 

Szmaragdowa tafla

Ale Puszcza Bukowa to nie tylko cementowe pozostałości po rodzinie Toepfferów. I chociaż kolejna atrakcja także pośrednio jest związana z tą rodziną i jej firmą, to dziś przede wszystkim zachwyca niebywałą barwą. Uczestnicy wycieczek będą mieli okazję poznać historię jeziora , dowiedzieć się czemu zawdzięcza taką barwę, a przede wszystkim wysłuchają legendy o pewnym „Skarbku”. Nieco dalej będzie okazja do tego ,by pobawić się w archeologa. Odwiedzimy miejsce, w którym przed wojną stała wieża, w której mieściła się restauracja. Obiekt został zniszczony podczas II wojny światowej, przetrwały tylko fundamenty, ale mimo upływu lat bystre oczy potrafią odnaleźć fragmenty naczyń z dawnego lokalu z czytelnymi, niemieckimi pieczątkami.

Na koniec trafimy do bunkrów, które dziś kryją przede wszystkim nietoperze.

Na koniec spenetrujemy bunkry i dowiemy się jak to się stało, że możemy je teraz podziwiać. Jak przetrwały najazdy złomiarzy i miłośników ognisk. - mówi Monika Wiśniewska.

 

Historia i wiosna...

Spacer po Puszczy Bukowej to nie tylko okazja do tego, by poznać kawałek historii prawobrzeżnego Szczecina, ale dobry powód do tego, by pozachwycać się w pełni rozwiniętą wiosną. I chociaż część ze stałych bywalców wycieczek poSzczecinie.pl zna Puszczę Bukową to warto jeszcze raz przespacerować się tymi terenami. Dlaczego?

Zejdziemy z dobrze już znanych szlaków, by zobaczyć nieznane. Poza tym czeka nas zakończenie w bunkrach i niespodzianka. - zapowiada przewodniczka poSzczecinie.pl.

Wycieczka po Puszczy Bukowej odbędzie się w dwóch terminach – 23 maja i 20 czerwca.

Rezerwacja przez stronę www.poszczecinie.pl