Gdzie i kiedy?
Książnica Pomorska
ul. Podgórna 15/16
piątek, 22 marca 2024, 18:00
Za ile?
darmowe
Stowarzyszenie SZTUKA – PROMOCJA – EDUKACJA i Książnica Pomorska zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Johannes Quistorp” i na spotkanie z jego autorami. Spotkanie poprowadzi Sylwia Wesołowska z Działu Regionalnego Książnicy Pomorskiej.

Johannes Quistorp (1822 - 1899) był przedsiębiorcą i filantropem. Założył fabrykę cementu portlandzkiego „Lebbin" w Lubinie na wyspie Wolin. Jako pierwszy z pruskich fabrykantów zadbał o potrzeby socjalne swoich pracowników - zbudował dla nich 150 mieszkań, dom dla wdów po robotnikach, bibliotekę i salę klubową. Stworzył w Lubinie tzw. robotniczy instytut edukacyjny, wiejską szkołę i sierociniec. Mieszkając ok. 40 lat w Szczecinie finansował budowę szkół, pensji, schronisk, sierocińców i fundacji. Był założycielem spółki budowlanej i inicjatorem powstania nowych dzielnic na zachodnich przedmieściach Szczecina: Westendu, Nowego Westendu i Braunsfelde. Przedsięwzięcia charytatywne Johannesa Quistorpa to m.in: ufundowanie kompleksu zakładu opiekuńczego Bethania, przekazanie miastu ponad 30 ha ziemi, na której zgodnie z jego życzeniem, powstał Quistorp Park, pierwszy publiczny park w Szczecinie, obecnie Park im. Kasprowicza. Po śmierci J. Quistorpa dzieło kontynuował jego syn Martin.

Działalność biznesowa i dobroczynna rodziny Quistorpów w Szczecinie jest obecnym mieszkańcom mało znana, a to właśnie Johannes Quistrop zaangażował najlepszych architektów to zaprojektowania pięknych, willowych dzielnic oraz stoi za powstaniem jednego z najpiękniejszych w Polsce parków miejskich. Johannes i jego syn Martin Quistorpowie są pochowani w Szczecinie na terenie Bethanii. Ich groby zostały uporządkowane we wrześniu 2022 i dopiero 13.11.2022 doczekały się skromnych nagrobków.

14 listopada 2022 minęła 200. rocznica urodzin J. Quistorpa, a w 2023 powstał film dokumentalny, który ukazuje wspaniałą, wieloletnią działalność tej rodziny na rzecz ich „małej ojczyzny".

Zdjęcia do filmu kręcono w Wolgaście, Greifswaldzie, Wicku, Lubiniu, Wapnicy, Międzyzdrojach i Szczecinie.

Wystąpili: Konrad Pawicki (w roli Johannesa Quistorpa), Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej METRUM oraz Kai Becker, Michał Dębowski, prof. US Paweł Gut, Damian Kolassa, Wiktor Możdżer, Maria Łopuch, Dorota Pundyk, Julianna Rogowska, Sławomir Sikora, Sylwia Wesołowska

Scenariusz i realizacja: Helena Kwiatkowska

Zdjęcia, montaż i korekcja barwna: Bartosz Jurgiewicz

Opracowanie muzyczne: Dariusz Kabaciński

Współpraca scenariuszowa i realizacyjna: Dorota Pundyk

Konsultacja z zakresu historii sztuki: Maria Łopuch

Konsultacja z zakresu materiałów archiwalnych: dr. hab. Paweł Gut

Konsultacja kostiumowa: Olga Dąbkiewicz, Zuzanna Gonera

Konsultacja z zakresu działalności charytatywnej Quistorpów: Kai Becker

Kierownik projektu: Barbara Głowacz

Kierownik produkcji: Anna Myślińska

Producent: Stowarzyszenie Sztuka-Promocja-Edukacja

Spotkanie poprowadzi Sylwia Wesołowska.