Kamienica przy ul. Rayskiego 29 (kamienica „Orlenu”). Tu w latach 1897–1899 mieszkał Kurt Tucholsky. W 80. rocznicę publicznego spalenia książek Tucholsky'ego przez nazistów. Zapraszamy na uroczystą (choć nienudną) odsłonę tablicy ze szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”.
Tablicę odsłoni Frank-Burkhard Habel – wiceprzewodniczący Towarzystwa Kurta Tucholsky'ego w Berlinie.
→ Przeciwko wojnie: Akademickie Centrum Kultury (Teatr Nie Ma, Teatr Akademicki) oraz studenci Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.
→ Tocomala uderzy w bębny.
→ Dzieła Tucholsky'ego na stosie. Ofiara ognia wg Teatru Lascar.
→ Dominika Florczak i Katarzyna Dobrowolska zrobią z nas palaczy fajki. Z nimi nie zapalisz?
CHODŹCIE WSZYSCY!
„Kamienice Szczecina” i Stowarzyszenie POMIEŚCIENOGA zapraszają na seryjne świętowanie – (mikro)wydarzenia kulturalne z kulminacyjnym punktem jakim jest odsłona tablicy na elewacji kamienicy ze szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”.
13 kamienic – 13 tablic – 13 spotkań w przestrzeni miejskiej
Kurt Tucholsky (1890 Berlin – 1935 Göteborg) – pisarz, krytyk teatralny i społeczny, mistrz satyry politycznej. Radykalny pacyfista i demokrata, przeciwnik narodowego socjalizmu. Wraz z laureatem pokojowej Nagrody Nobla, Carlem von Ossietzkim, współtworzył tygodnik „Die Weltbühne”. Autor powieści powieści Rheinsberg, Zamek Gripsholm. W 1933 r. jego książki zostały w Niemczech zakazane i były publicznie palone. W 1929 r. osiedlił się na stałe w Szwecji, gdzie zmarł sześć lat później w wyniku przedawkowania leków nasennych.
ul. Rayskiego 29 (Kronprinzenstraße 29) Budowa: 1894–1895. Projektant nieznany. Na II piętrze w latach 1897–1899 mieszkał Kurt Tucholsky.
Oznaczenie szlaku stanowią tablice Systemu Informacji Miejskiej. Partner: Urząd Miasta Szczecin. Mecenasem projektu „Kamienice Szczecina” jest EPA sp. z o.o.
Komentarze
0