Gdzie i kiedy?
Od: sobota, 18 kwietnia 2015, 22:00
Do: niedziela, 17 kwietnia 2016, 21:00
Za ile?
Interaktywna wystawa „Miasto Nauki”, będąca przykładem nowoczesnej komunikacji naukowej, jest wyjątkową formą zapoznania widza z podstawowymi prawami przyrody. Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę można między innymi poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja.

Celem ekspozycji jest ożywienie zainteresowania nauką w społeczeństwie, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz uzupełnienie oferty systemu szkolnictwa. Ma ona inspirować do odkrywania i zrozumienia świata poprzez samodzielne doświadczenie.

W odróżnieniu od obiektów prezentowanych na tradycyjnych wystawach, eksponaty z „Miasta Nauki” zaprojektowane są w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska ścisłych różnych dziedzin nauki. Doświadczenia te dotyczą nie tylko nauk przyrodniczych, ale także nauk społecznych. Na wystawie obecne są również obiekty z pogranicza nauki i sztuki.

Ekspozycja została stworzona przez szczecińskich naukowców z Fundacji Miasto Nauki, a autorem koncepcji jest Grzegorz Adamowicz. Wystawy ich produkcji były prezentowane w Międzyzdrojach, Łodzi, Puławach, Włocławku, Białymstoku, Toruniu oraz w Moskwie.

W Szczecinie po raz pierwszy pokazane będą nowe eksponaty: szalone zegary, wielki kran i ferrofluid.

Największymi atrakcjami są niespotykane w Polsce eksponaty prezentujące różne zjawiska. Studnia bez dna, nieskończoność od środka, lewitacja, wymazywanie twarzy, tańczące śrubki – to tylko niektóre przykłady. Jednym z ważniejszych stanowisk doświadczalnych na ekspozycji jest „Wirujący domek”. Zwraca on uwagę na potęgę umysłu, działania, których nie można w pełni kontrolować. Na przykładowych modelach medycznych głowy i oka można zrozumieć działanie naszych narządów wzroku. Najważniejszym z nich jest – o dziwo – mózg. Na wystawie można wszystkiego dotykać i eksperymentować na sobie.

Od czerwca 2015 planowany jest cykl pokazów edukacyjno-popularyzatorskich Szalonego Profesora skierowany dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W czasie godzinnych zajęć uczestnicy poznają takie zagadnienia jak ekstremalnie niskie temperatury, wysokie napięcia, eksplozje kontrolowane.

otwarcie wystawy: 18 kwietnia 2015 (sobota), godzina 17.00, wstęp wolny
wystawa prezentowana: 18.04.2015–18.04.2016
godziny otwarcia:
wtorek, środa, czwartek, sobota 10.00–18.00
piątek, niedziela 10.00–16.00
autor koncepcji: Grzegorz Adamowicz
kuratorzy: dr Tomasz Budzan, Grzegorz Adamowicz
organizatorzy: Fundacja Miasto Nauki, Muzeum Narodowe w Szczecinie – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

foto:materiały Muzeum Narodowego w Szczecinie / materiały prasowe