Odsłona tablicy Heleny Majdaniec, postaci ze szlaku "Niezwykli szczecinianie i ich kamienice".
Kamienica przy ul. Wielkopolskiej 29. Na parterze w latach 1947–2002 znajdowało się rodzinne mieszkanie Heleny Majdaniec.
Tablicę odsłonią członkowie rodziny Majdaniec.
→ MISSPLUSSER jako Helenka.
→ Zbigniew Włodarczyk i Wojciech Rapa zagrają największe przeboje z repertuaru Heleny Majdaniec. Zaśpiewa: Barbara Włodarczyk.
→ Architekt dr Piotr Fiuk o śródmiejskich kamienicach.
→ Sukienka, w której Helena Majdaniec wystąpiła na festiwalu w Sopocie w 1965 r.
→ „Jesteś u Pani” i pokaz mody z lat 60. i 70.
→ Pokój na zewnątrz. Meble z mieszkania rodziny Majdaniec.
→ Piosenki wymalowane. Prace plastyczne z warsztatów Katarzyny Pawlikowskiej.
→ Dominika Florczak i Katarzyna Dobrowolska: naczelne dekoratorki naszych akcji.
→ Pomysłodawca i organizator wydarzenia: Justyna Machnik.
CHODŹCIE WSZYSCY! „Kamienice Szczecina” i Stowarzyszenie POMIEŚCIENOGA zapraszają na seryjne świętowanie – (mikro)wydarzenia kulturalne z kulminacyjnym punktem jakim jest uroczysta (choć nienudna) odsłona tablicy na elewacji kamienicy ze szlaku „Niezwykli szczecinianie i ich kamienice”.
Helena Majdaniec (1941 Mylsk – 2002 Szczecin) – królowa twista, najlepsza piosenkarka w historii Szczecina. Debiutowała w Studenckim Teatrzyku „Skrzat” w 1958 r. Cztery lata później, jako jedna z dwóch szczecinianek – obok Grażyny Rudeckiej – znalazła się w Złotej Dziesiątce I Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Wykonała tam m.in. utwór Tańczące Eurydyki, nagrodzony w konkursie na piosenkę, spopularyzowany później przez Annę German. Współpracowała z Czerwono-Czarnymi i Niebiesko-Czarnymi. Przy przebojach, takich jak Zakochani są wśród nas czy Jutro będzie dobry dzień, tańczyła cała Polska. W 1968 r. związała się z Paryżem, była gwiazdą rosyjskich kabaretów. Od początku lat dziewięćdziesiątych coraz częściej wracała do ukochanego Szczecina. Jej imię nosi szczeciński Teatr Letni.
ul. Wielkopolska 29 (Deutsche Straße 29)
Budowa: 1896–1897. Projekt: Eduard Carl.
Na parterze w latach 1947–2002 znajdowało się mieszkanie Heleny Majdaniec.
13 kamienic – 13 tablic – 13 spotkań w przestrzeni miejskiej
Komentarze
0