Serdecznie zapraszamy na drugą edycję Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie. Są one wyjątkowym wydarzeniem. Podczas trzech wrześniowych koncertów nie prezentujemy powszechnej muzyki klezmerskiej czy orkiestrowej. Zabrzmi muzyka kameralna oraz zapomniana. Przedstawią ją wspaniali soliści w specjalnie przygotowanych programach. Koncerty kolejny raz odbędą się na dziedzińcu Muzeum Narodowego - Muzeum Tradycji Regionalnych w Szczecinie przy ul. Staromłyńskiej.
PROGRAM KONCERTÓW:
6 WRZEŚNIA 2019 | PIĄTEK | GODZINA 19.00
MUZYKA MIEJSKIEGO SALONU
Karol Nasiłowski – kontrabas
Izabela Nasiłowska – fortepian
Karłowicz Ensemble
Po wakacjach i podróżach na największych transatlantykach świata zwodowanych w stoczni Vulcan, muzyka była najlepszym sposobem na ponowne przeżycie emocji i wzruszeń. I choć trwał złoty wiek wielkiej symfoniki, to nie zawsze na ucztę muzyczną chadzano do Konzerthausu. W klimat szczecińskiego salonu, pełnego dźwięków muzyki kameralnej, zabiorą nas muzycy Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza z towarzyszeniem pianistki Izabeli Nasiłowskiej. Czeka na nas też muzyczna niespodzianka nawiązująca do unikatowego miejsca naszych koncertów.
7 WRZEŚNIA 2019 | SOBOTA | GODZINA 19.00
PIEŚŃ SEFARDYJSKA
Kaja Mianowana – sopran
Zespół muzyki dawnej Wprost musieliśmy zaprosić ponownie Kaję Mianowaną. Klimat jej zeszłorocznego koncertu sprawił, że jeszcze tego samego wieczoru zaczęliśmy rozmawiać o kolejnym programie i kolejnych pieśniach, które czekają na ponowne odkrycie w Szczecinie. W naszej wyobraźni umiejscawiamy je na Niebuszewie, który stanowił niegdyś dzielnicę żydowską. Tam działa się codzienność i uczucia, o których opowiadają wywodzące się z hiszpańskiej tradycji utwory. Cudowny głos, jak i szczere i pełne życzliwości prowadzenie koncertu przez Kaję to jeden z takich momentów, do których chce się wracać. I obiecujemy, że wrócimy. I mamy nadzieję, że Kaja znowu nauczy nas pieśni, którą wykonamy wszyscy wspólnie. A jej słowa i melodia zostaną z nami na kolejny rok.
8 WRZEŚNIA 2019 | NIEDZIELA | GODZINA 19.00
MUZYKA NOWEJ SYNAGOGI
Isidoro Abramowicz - kantor
Jakub Stefek - organy
Trzeciego wieczoru przeniesiemy się do Nowej Synagogi. Po raz pierwszy w Szczecinie wystąpi Isidoro Abramowicz – obecnie jeden z najsłynniejszych kantorów synagogalnych na świecie. Po latach spędzonych w gminie sztokholmskiej, od roku dba o oprawy muzyczne w synagodze przy Pestalozzistraße w Berlinie. Koncertuje na całym świecie. We wspólnym programie z Jakubem Stefkiem, organistą z Akademii Sztuki w Szczecinie odnowią tradycje muzyczne Nowej Synagogi. Przeniesiemy się w czasie o sto lat, do epoki wielkich celebracji liturgicznych, sławnych kantorów i chórów. Pierwszy raz po wojnie zabrzmi też w całości cykl „Pięciu preludiów uroczystych” Louisa Lewandowskiego – słynnego kompozytora i organisty, który wielokrotnie koncertował w wielkim Szczecinie.
Miejsce: Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27Bilety w cenie 25 złotych na jeden z koncertów lub 60 złotych na trzy koncerty do nabycia online: https://muzeum.szczecin.pl/wydarzenie/1390-ii-dni-muzyki-zydowskiej.html lub https://evenea.pl/event/dnimuzykizydowskiej2019/
Pierwszy wieczór, piątek 6 września, przygotowany zostanie przez Karola Nasiłowskiego – kontrabasistę z Filharmonii w Szczecinie. Wraz z Karłowicz Ensemble wykona utwory Sergiusza Kusewickiego. Kompozytor, określany mianem jednego z największych mistrzów batuty XX wieku, był również wirtuozem kontrabasu. Wspierał swoim talentem i fortuną młodych kompozytorów, dziś znanych na całym świecie – Strawińskiego, Ravela i Bartoka. Barwna osobowość Kusewickiego znalazła odbicie w jego twórczości, która zaprezentowana zostanie w nowych aranżacjach na zespół kameralny.
W sobotę 7 września zabrzmią pieśni sefardyjskie w interpretacji Kai Mianowanej. To artystka scen klasycznych i musicalowych w całej Polsce. Brała udział we wszystkich najgłośniejszych tytułach wystawianych w naszym kraju w ostatnich latach, w tym „Upiór w operze” w Operze i Filharmonii Podlaskiej, „Notre Dame de Paris” w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a także „Piloci” w Teatrze Roma w Warszawie. Tym razem powróci do Szczecina z kolejnym, autorskim wyborem pieśni inspirowanych tradycją Żydów sefardyjskich. Wieczór wypełni muzyka nawiązująca do renesansu i baroku o silnych wpływach orientalnych.
Na zakończenie, w niedzielę 8 września, zabrzmi druga odsłona projektu „Muzyka Nowej Synagogi”. Koncert rekonstruuje muzykę, jaka brzmiała kiedyś w Wielkiej Synagodze przy dzisiejszej ulicy Dworcowej w Szczecinie. Wraz z organistą Jakubem Stefkiem z Akademii Sztuki w Szczecinie wystąpi kantor Isidoro Abramowicz – obecnie jeden z najbardziej uznanych żydowskich kantorów na świecie. Prowadzi on śpiew w słynnej synagodze przy Pestalozzistrasse w Berlinie oraz koncertuje w całej Europie i obu Amerykach. W ich wykonaniu zabrzmi muzyka Louisa Lewandowskiego, XIX-wiecznego kompozytora piszącego między innymi na zamówienie gminy żydowskiej w Szczecinie.
Dni Muzyki Żydowskiej w Szczecinie odbędą się już drugi raz w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Stanowią dopełnienie festiwalu kultury żydowskiej „Ajdolajda”, który organizowany jest przez Muzeum na wiosnę. Unikatowe programy koncertów to okazja do ponownego poznania muzyki niegdyś codziennej, a dzisiaj nieznanej od ponad siedemdziesięciu lat.
Bilety do nabycia na stronie Muzeum Narodowego w Szczecinie: muzeum.szczecin.pl
Organizator: Fundacja SPOT.ON ART
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Partner strategiczny: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Dofinansowano ze środków Miasta Szczecin.
Komentarze
0