Gdzie i kiedy?
różne miejsca, szczegóły w programie poniżej
Od: poniedziałek, 24 lipca 2017, 19:00
Do: niedziela, 30 lipca 2017, 19:00
Za ile?
darmowe
W tym roku Dąbskie Wieczory Filmowe odbędą się w dniach 24 - 30 lipca. W programie: świetne filmy, spotkania z aktorami i reżyserami, koncerty. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
DĄBSKIE WIECZORY FILMOWE 2017
24 - 30 lipca
PROGRAM:

29 lipca (sobota)
Klub Delta (Racławicka 10)
godz. 17:00
"Disco Polo". Projekcja filmu oraz spotkanie z Dawidem Ogrodnikiem.
Wstęp wolny


Disco Polo
reż.: Maciej Bochniak
scen.: Maciej Bochniak, Mateusz Kościukiewicz
zdj.: Tomasz Naumiuk
obsada: Dawid Ogrodnik, Piotr Głowacki,  Joanna Kulig, Tomasz Kot i inni.
prod.: Polska 2015
gat.: komedia, muzyczny
barwny, 103 min.

Szalone lata dziewięćdziesiąte, gdy nad Wisłą zagościła wolność, a cała Polska śniła amerykański sen. Wielka transformacja, gorączka złota, spełniają się marzenia "od zera do Rockefellera". Tomek i Rudy - chłopaki z prowincji napędzani pasją i marzeniami, żegnają szarą rzeczywistość i ruszają na podbój discopolowych list przebojów.
Karierę zaczynają od koncertów w remizach i wiejskich dyskotekach, by w końcu jako grupa "Laser" brawurowo wedrzeć się na muzyczne salony, czyli do wytwórni Alfa, w której króluje jedyny prawdziwy Polak - Daniel Polak. Tam Tomek zakochuje się w pięknej i ekscentrycznej diwie Gensoninie, zdobywa kasę i sławę, a wszystkie dziewczyny tańczą już tylko dla niego.
Lecz sukces ma swoją cenę - dolary pozornie dają wolność i swobodę, a z amerykańskiego snu można się szybko i brutalnie przebudzić.
Jak wyglądała walka o sukces w złotych czasach disco polo? I czy wszyscy Polacy to jedna rodzina?

plaża nad jeziorem Dąbie, ul. Żaglowa 1
godz. 21:30
"Voyage, voyage", przed projekcją spotkanie z Dawidem Ogrodnikiem
wstęp wolny


Voyage, Voyage
scen i reż.: Aleksandra Potoczek
dj.: Bartosz Cichoński, Dariusz Szymura, Piotr Trela, Rafał Ziętara
prod.: Polska 2017
gat.: dokumentalny barwny, 45 min

Film powstał z okazji jubileuszu 70-lecia krakowskiej PWST. Jak wyglądały kiedyś egzaminy wstępne? Dlaczego Mikołaj Grabowski został wówczas głęboko zraniony? Kto musiał udawać grubą czarnoskórą niańkę śpiewająca bluesa, a komu kazano kląć? Ten film to spotkanie z wybitnymi absolwentami i osobistościami szkoły teatralnej w Krakowie, którzy zdradzą z jakimi nadziejami do niej przychodzili, co od szkoły „dostali”, a o co się „rozbili”, jak ich to miejsce kształtowało, zmieniło. Magdalena Cielecka wspomni swoje próby teatralne w garnku na głowie, ale też łzy i momenty przełamywania się. Grzegorz Jarzyna nazwie PWST kotłem, z którego człowiek wychodzi silnie uzbrojony ideologicznie. Krystian Lupa udowodni, że szkoła jest warsztatem pierwszych kroków Jerzy Stuhr, Dorota Segda i Jerzy Trela wyłożą swoją definicję aktorstwa, a Jan Peszek, Anna Radwan i Dawid Ogrodnik zdradzą metody pracy ze studentami. O swoich oczekiwaniach, marzeniach, autorytetach, opowiedzą także Ci, którzy swoją przygodę z teatrem dopiero zaczynają. Kamera przez długi czas towarzyszy studentom pierwszych lat w zdobywaniu rzemiosła. W filmie zobaczymy ich pasję, ale też trud i wysiłek, niezbędne w żmudnym szkoleniu zawodu. Zajęcia z impostacji, pracy nad rolą aktora, piosenki, podstaw tańca, to pełne wysiłku fizycznego i emocjonalnego zadania, które złożą się na „ćwiczenia z bycia aktorem”. To niewątpliwie magiczne miejsce, które niczym soczewka skupia w sobie emocje, nadzieje, wyobrażenia, talent i niezwykłą wrażliwość. To tu przecież powstają definicje czym dla artystów jest teatr i sztuka w ogóle. „Artystami chcą zostać ludzie, którzy dysponują jakimś szczególnym rodzajem nadwrażliwości, ludzie, którzy się w sobie nie mieszczą” - mówi reżyserka, Agnieszka Glińska, jedna z bohaterek filmu.

plaża nad jeziorem Dąbie (Żaglowa 1)
godz. 22:30
"Szczęście świata". Projekcja filmu i spotkanie z gościem specjalnym Michałem Rosą (reżyserem)
Wstęp wolny


Szczęście świata
scen. i reż.: Michał Rosa
zdj.: Marcin Koszałka
obsada:Karolina Gruszka, Mateusz Lickindorf, Grzegorz Palkowski, Dariusz Chojnacki, Krzysztof Stroiński, Agata Kulesza, Dorota Segda
prod.: Polska 2016
gat.: dramat, komedia
barwny, 98 min.

Opowieść o losach mieszkańców kamienicy na Śląsku – Janie, Róży oraz zauroczonych nią trzech mężczyznach – Polaku, Ślązaku i młodym Niemcu. Film składać się będzie z dwóch części. Pierwsza z nich rozgrywać się będzie latem 1939 r., druga – w czasach powojennych. Tłem rozgrywających się wydarzeń będzie Śląsk jako miejsce, w którym przez długi czas żyli wspólnie Ślązacy, Polacy, Żydzi i Niemcy. Wojna zerwała budowane przez wiele lat więzi między tymi narodami.

30 lipca 2017 (niedziela)
Hangar jachtowy (Camping Marina PTTK, ul. Przestrzenna 23)
Wstęp wolny

godz. 15:00 – "Immer Reisebereit/Zawsze gotowy do podróży". Projekcja filmu oraz spotkanie z twórcami (Piotr Klimek, Anna Wiśniewska, Krzysztof Kuźnicki)
godz. 17:00 – OHO!KOKO – koncert
godz. 15:00–19:00 - Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej – rodzinny piknik ekologiczny


Immer Reisebereit/Zawsze gotowy do podróży
reż. Anna Wiśniewska
zdj. Krzysztof Kuźnicki, Anna Wiśniewska, Piotr Klimek
bohater: Piotr Klimek
prod.: Polska 2017
gat.: dokumentalny
barwny, 53 min.

Muzyczne kino drogi. Dokumentalna opowieść o pochodzącym ze Szczecina kompozytorze Piotrze Klimku, zawsze gotowym do podróży, której celem jest  muzyka. Filmowa podróż to nie tylko przemieszczanie się po polskich miastach, gdzie obserwujemy kulisy pracy kompozytora i poznajemy różnorodność stylów i konwencji jego muzyki. To także podróż w głąb myśli bohatera, który zmaga się z wieloma dylematami.


OHO!KOKO! - koncert

OHO!KOKO to kompletnie niespotykany duet na polskiej scenie. Ich twórczość wymyka się standardowym klasyfikacjom. Usłyszysz tu pop, soul, elektroniczne brzmienia, a nawet ciężki rock. Mimo iż Alicja i Marek występują „tylko” i „aż” we dwoje, brzmią jak kilkuosobowy skład, zawdzięczając to zarówno własnej inwencji, jak i looperom, efektom wokalnym oraz multiefektom gitarowym. Wszystko co słyszymy z głośników podczas koncertów zostało stworzone przez muzyków na żywo na scenie. Na Dąbskie Wieczory Filmowe w Szczecinie zespół zagra w poszerzonym składzie ze znakomitym perkusistą - Tomaszem Nawrotem Nawrockim! Trio wykona autorskie kompozycje OHO!KOKO.


Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej – rodzinny piknik ekologiczny

1. Kino Hybrydowe
Instalacja składająca się z systemu audiowizualnego podłączonego zasilanego przez moduły fotowoltaiczne oraz prąd wytworzony przez uczestników wydarzenia podczas jazdy na stacjonarnych rowerach zaopatrzonych w specjalną prądnicę. W ten sposób wytworzony prąd zasili komputer, głośniki i rzutnik. Na ekranie kinowym pokazywane będą filmy o tematyce ekologicznej, a także bajki stworzone przez bielskie Studio Filmów Rysunkowych.

2. „Nie bądź jednorazowy” lub „Zadbaj o klimat”
Wystawa składa się z 12 plansz przedstawiających możliwości pozytywnych, prostych działań dla Ziemi. Dotyka takich kwestii jak: ograniczanie ilości odpadów, oszczędzanie surowców naturalnych, odnawialne źródła energii itp. Autorką wystawy jest Małgorzata Rozenau, wykładowczyni Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Gry edukacyjne dla rodzin:

3. Gra planszowa
Przestrzenna gra o wymiarach 3x4 metry, w której uczestnicy sami są pionkami i rzucając ogromna kostką przesuwają się na kolejne pola. Każdemu polu przyporządkowane jest pytanie dotyczące zagadnień ekologicznych, dostosowane do wieku uczestnika gry..

4. Memory
Gra przestrzenna o tematyce ekologicznej, oszczędzaniu surowców naturalnych i zmianie nawyków. W grze jest 24 plansz o wymiarach 30x30 cm. Plansze są rozkładane obrazkami do podłoża. Uczestnicy muszą odgadnąć ich położenie odnajdując pary. Na każdej planszy znajduje się obrazek i informacja dotycząca naszych codziennych działań i nawyków oraz ich wpływie na środowisko naturalne.