Gdzie i kiedy?
Muzeum Techniki i Komunikacji
Niemierzyńska 18A
piątek, 19 czerwca 2015, 16:00
Za ile?
wstęp wolny
W najbliższy piątek (19 czerwca) o godz. 18:00 w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki odbędzie się otwarcie wystawy pokonkursowej laureatów 11. edycji konkursu fotografii prasowej BZ WBK Press Foto. Wstęp wolny.

Podczas wystawy będzie można obejrzeć łącznie 196 zdjęć wykonanych przez 32 najlepszych polskich fotoreporterów. Nagrodzone w tym roku zdjęcia to unikatowy obraz 2014 roku: dramatyczne walki na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, strajki górników na Śląsku, radość po strzeleniu przez Sebastiana Milę drugiej bramki w meczu z Niemcami, konie w ogniu podczas rytuału Luminarias w Hiszpanii, Warszawa widziana z wnętrz budynków przez pryzmat reklam wielkoformatowych.

- Różnorodne tematy zdjęć i sposób fotografowania jednak coś łączy. To pasja i niezwykły talent nagrodzonych fotoreporterów do pokazywania losów ludzi w Polsce i na świecie. Prezentowane zdjęcia mówią zdecydowanie więcej niż słowa. Bardziej precyzyjnie przekazują ludzkie emocje i przez to trwale zapadają w pamięci odbiorcy – mówi Jacek Palusiak, dyrektor 1 Regionu Banku Zachodniego WBK w Szczecinie.

Nagrodzone zdjęcia zostały wybrane spośród 5334 fotografii nadesłanych przez 368 fotoreporterów w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie Codzienne, Sport, Portrety, Kultura i Sztuka oraz Przyroda. Laureatów konkursu wyłoniło jury pod przewodnictwem Wojciecha Grzędzińskiego w składzie: Anna Brzezińska-Skarżyńska, Waldemar Kompała, Chris Niedenthal i Katarzyna Sagatowska.

Laureatką nagrody głównej za „Zdjęcie Roku” została Agata Grzybowska (Gazeta Wyborcza), która pokazała wyczerpanych walkami demonstrantów pod barykadą na ul. Instytuckiej podczas „czarnego czwartku” w Kijowie. Wśród nagrodzonych prac jest również zdjęcie, które uwieczniło chwile długo oczekiwanego triumfu Polaków w meczu eliminacji do Mistrzostw Euro 2016. Bank Zachodni WBK, który od 11 lat jest organizatorem i mecenasem konkursu, nagrodził fotografię Piotra Bławickiego (East News), przedstawiającą radość Sebastiana Mili po strzeleniu drugiej bramki.

Wystawie w Szczecinie towarzyszą również bezpłatne dwudniowe warsztaty fotograficzne dla młodzieży i dorosłych. Prowadzi je Waldemar Kompała, wieloletni juror konkursu BZ WBK Press Foto. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają zdjęcia pod wspólnym hasłem „Szczecin – moje miasto”. Autor najlepszego zdjęcia otrzyma nagrodę w postaci aparatu do fotografii natychmiastowej firmy Fujifilm – Instax Wide 300. Nagrodzone zdjęcie zostanie opublikowane na stronie konkursu www.bzwbkpressfoto.pl.

W tym roku konkurs organizowany jest już po raz jedenasty. Jego celem jest promocja dobrej fotografii prasowej poprzez nagradzanie i prezentację najlepszych zdjęć polskich fotoreporterów, które coraz rzadziej są obecne w mediach. Organizatorem konkursu jest Bank Zachodni WBK, patronem medialnym dziennik „Rzeczpospolita”, a partnerem technologicznym Fujifilm.

Zdjęcia wszystkich laureatów 11. edycji można obejrzeć na stronie internetowej pod adresem: www.bzwbkpressfoto.pl

Co: Wystawa pokonkursowa BZ WBK Press Foto 2015

Gdzie: Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie, ul. Niemierzyńska 18a

Kiedy: 19 czerwca – 1 lipca 2015 r., wernisaż 19 czerwca, godz. 18:00