Święto młodego francuskiego wina z regionu Beaujolais obchodzone jest rokrocznie na całym świecie w trzeci czwartek listopada. Dziś, tak jak Francuzi, możemy spróbować młodego wina - Beaujolais Nouveau. Szczecińskie lokale zapraszają.

 

Trochę historii

Tradycja picia młodego wina sięga 1951 roku, kiedy  francuski urząd patentowy zezwolił na jego sprzedaż. Święto wina obchodzone jest we Francji od 1985 roku i co roku tego dnia otwiera się tysiące butelek, by delektować się ostrym, cierpkim smakiem i niezwykłym aromatem Beaujolais Nouveau.

 

Powstaje ono w wyniku przyspieszonego procesu fermentacji. Wino to nie może być długo przechowywane. Powinno być podawane lekko schłodzone. Co przemawia za  Beaujolais Nouveau? Przede wszystkim niska cena.

 

Beaujolais Nouveau w Szczecinie

Lampkę młodego wina będzie można dziś wypić nie tylko w szczecińskich winiarniach, ale także w Cafe 22 czy Ładodze, gdzie zagra Paweł Kuprianowicz Kluczko. Miłe towarzystwo, nastrojowe świece, półmisek serów i czerwone lub różowe, które stało się zeszłorocznym przebojem - Beaujolais Nouveau.  Sobie i wam życzę - NA ZDROWIE!

 


* Zdjęcia pochodzą ze stron

www.stokrotkapremium.pl

www.bankier.pl

www.oesterreichinstitut.waw.pl