Ponad 20 wydarzeń, wśród których są wystawy, wykłady, dyskusje, projekcje filmowe oraz spacery i oprowadzania. Taki program przygotowali organizatorzy 14. Westivalu Architektury. Motto tej edycji brzmi: „Przyszłość polskiej architektury, na którą czekam”, a jej kuratorem jest Piotr Śmierzewski, architekt i wykładowca akademicki. 11 maja w Willi Lentza nastąpiło otwarcie imprezy, która potrwa do niedzieli. Na wszystkie wydarzenia programu wstęp jest wolny.

Co nas łączy, a co nas dzieli?

– Współczesną polską architekturę łączą ze światem obecni trzydziestolatkowie. Dlatego najmłodszemu pokoleniu polskich twórców z tej dziedziny szczególnie przyglądamy się podczas tej edycji festiwalu. Dyskusje i wystawa, którą przygotowaliśmy, pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie: czy są to ludzie, którzy mają podobne doświadczenia, którzy pracują i patrzą na rzeczywistość w podobny sposób czy też może ich cele i kierunki działań są bardziej rozbieżne – powiedział Piotr Śmierzewski podczas inauguracji całego wydarzenia.

Stan najnowszej architektury

Po oficjalnym wstępie uczestnicy festiwalu zobaczyli główną wystawę zatytułowaną „Młoda Polska”, będącą próbą przedstawienia stanu najnowszej architektury i prezentującą dokonania młodych i już uznanych pracowni. Można na niej obejrzeć szkice, ilustracje, makiety i modele stworzone przez pracownie PROLOG, Miastopracownia, Trzupki, K3xMore, UGO, Rzut, Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak, P2PA, Aleksander Wadas Studio, JEJU Studio oraz AA-Collective. Prace te umieszczono w poszczególnych salach na pierwszym piętrze willi i przyglądając się im można przekonać się, jakimi narzędziami najczęściej posługują się twórcy projektów, w jaki sposób dokumentują swoje pomysły.

100 lat polskiej urbanistyki na fotografiach

Na parterze willi można zobaczyć wystawę opowiadającą o budynkach, przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na to, jak wyglądają polskie miasta. Została zatytułowana „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”, a przygotował ją Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki (wcześniej była już pokazywana m.in. w Bydgoszczy). Na planszach umieszczono archiwalne fotografie obiektów z Lublina, Krakowa, Poznania, Katowic i Warszawy, podzielone na tematyczne „moduły” takie jak „Sztuka”, „Władza” czy „Społeczeństwo”.

Co bardzo istotne ta ekspozycja została uzupełniona o lokalne akcenty związane z urbanistyką i architekturą Szczecina. Zdjęcia w naszym mieście wykonał Jakub Certowicz. I tak, na wystawie możemy zobaczyć m.in. Dom Portowca przy ul. Podgórnej, Wyższe Arcybiskupie Seminarium Duchowne czy dawne kino „Kosmos”.

Co jeszcze w programie?

Westival to wydarzenie, które jest organizowane z inicjatywy Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Szczecinie. Kolejne wydarzenia festiwalu to m.in. warsztaty architektoniczne dla dzieci w Galerii SARP przy ul. Mariackiej, promocja książek „Architektura Pomorza Zachodniego”, debata „Teraźniejszość ” z udziałem Karoliny Czeczek, Jakuba Podgórskiego, Iwo Borkowicza i Bartka Kowala w Willi Lentza (13 maja), zwiedzanie Morskiego Centrum Nauki (także 13 maja) oraz dwa spacery z Przemkiem Głową (14 i 15 maja). Pełny program dostępny jest na stronie: https://westival.pl/.