Od dziś można wejść na wieżę głównego gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie. Dla zwiedzających oprócz tarasu widokowego została również ponownie udostępniona wystawa „Astronomiczna Eureka”.
Z powodu złego stanu i barku finansów wieża Muzeum została zamknięta dwa lata temu. Na szczęście na początku 2011 roku Województwo Zachodniopomorskie odnalazło środki na remont. W sumie renowacja wieży kosztowała 665 863 zł i została całkowicie pokryta ze środków województwa. Podczas remontu m.in. odświeżono i ocieplono pomieszczenie widokowe, pokryto blachą tzw. „hełm” wieży, wyremontowano taras widokowy. W oficjalnej uroczystości otwarcia wieży wzięli udział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie Lech Karwowski oraz prof. Mariusz P. Dąbrowski z Wydziału Matematyczno - Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Na wieży – tak jak przed remontem – czeka na zwiedzających wystawa „Astronomiczna Eureka”. Jej inicjatorem był zmarły ponad miesiąc temu Jerzy Stelmach. Nowa wystawa została przygotowana przez pracowników Uniwersytetu Szczecińskiego. Na ekspozycji można m.in. zobaczyć planetarium, dynamiczne obrazy powierzchni Słońca z teleskopu Europejskiej Agencji Kosmicznej SOHO. Obraz Słońca o średnicy ponad trzech metrów ma charakter przestrzenny, a uzyskany jest przy pomocy komputera, telewizora oraz specjalnego systemu luster. Model Słońca obudowany jest specjalną ścianką ilustrującą dwa charakterystyczne fragmenty nieba: gwiazdozbiór Oriona z Syriuszem i Drogą Mleczną oraz otoczenie gwiazdy Polarnej z Dużym i Małym Wozem.
Na wystawie znajduje się również specjalny teleskop do obserwacji Słońca oraz duży globus o średnicy 248 cm, który wraz z odpowiednim modelem Księżyca o średnicy 67 cm, Słońca i projektora służy do ilustrowania różnych zjawisk astronomicznych i geograficznych w tym doświadczenia Eratostenesa. Inną atrakcją wystawy jest teleskop do obserwacji powierzchni Słońca. Dzięki specjalnym filtrom można obserwować wybuchy słoneczne oraz nieregularną i dynamiczną strukturę powierzchni naszej najbliższej gwiazdy.
Jak podkreślił prof. Mariusz Dąbrowski z Wydziału Matematyczno - Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego – Eureka jest interaktywną wystawą i była pierwszą tego typu ekspozycją w Polsce, a to prekursorstwo należy przypisać prof. Stelmachowi. Eureka jeździ po całej Polsce, ma wiele filii w różnych miastach, a jedną z nich jest właśnie „Astronomiczna Eureka”.
Dla zwiedzających wieża jest dostępna od wtorku do do piątku w godzinach 10.00–18.00 i w soboty niedziele w godzinach 10.00–16.00.
Komentarze
2