Od kilku miesięcy trwają prace nad projektem zagospodarowania gigantycznej przestrzeń handlowej po Tesco na Pomorzanach. Obiekt przejął Multishop, który buduje i rewitalizuje parki handlowe. Jak się dowiadujemy, najbliżej realizacji są dwa pomysły – w budynku po Tesco miałyby powstać centrum wyposażenia wnętrz Multishop home albo park handlowy Multishop.

Nowe centrum wyposażenia wnętrz w budynku, który od 2 lat stoi (prawie) pusty

Czy przy ul. Milczańskiej powstanie centrum wyposażenia wnętrz, zależy od toku rozmów z potencjalnymi najemcami. Argumentami za mają być zagęszczenie handlowe w okolicy oraz fakt, że nieopodal znajdują się IKEA oraz inny market budowlany. Rozmowy z najemcami toczą się od jesieni. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to nowa galeria może być gotowa wraz z początkiem przyszłego roku.

– W centrum wyposażenia wnętrz Multishop home mogłyby znaleźć się sklepy, w których dostaniemy meble czy materace, urządzimy kuchnię, łazienkę i inne wnętrza, a także wybierzemy dodatki, takie jak pościel czy firany. Ideą było stworzenie nowoczesnego centrum dla wszystkich, którzy kupują dom czy mieszkanie. Jednak przygotowując wizję dla tego miejsca, analizujemy jednocześnie różne warianty handlowe. Niewykluczone więc, że ostatecznie powstanie park handlowy z funkcjami biurowo-usługową, rekreacyjną i gastronomiczną. Biorąc pod uwagę potencjał miejsca, warto skomercjalizować je w oryginalny, handlowo-usługowy sposób – mówi nam Michał Starybrat, dyrektor ds. rozwoju w Multishop i Citylink, odpowiedzialny za komercjalizację obiektu. – Sąsiedztwo IKEA, parków handlowych i centrum handlowego jest argumentem za tym, by właśnie pozostawić funkcje handlową i usługową. Będzie to uzupełnienie oferty dla mieszkańców Szczecina – słyszymy.

Jak zapowiada Starybrat, budynek po Tesco zostałby unowocześniony i zrewitalizowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. – Niewątpliwym atutem jest duża liczba miejsc parkingowych – dodaje.

Obecnie trwa budżetowanie, projektowanie i komercjalizacja projektu.

Nowe życie dla legendy szczecińskiego handlu? Tesco miało w Szczecinie swoje lata chwały

Obiekt przy ulicy Milczańskiej to historia szczecińskiego handlu. Kiedyś w tym miejscu funkcjonował hipermarket HIT. W 2002 roku sklep przejęła brytyjska siec Tesco, która jak burza rozwijała się w Polsce. To były czasy, gdy naprzeciwko powstała galeria z hipermarketem Hypernova, który szybko wyprowadził się z Polski i został zastąpiony przez francuską sieć Carrefour, funkcjonującą do dzisiaj jako część galerii Atrium Molo.

W ostatnich latach największe w regionie Tesco zmniejszyło się do formatu kompaktowego, ale nawet to nie powstrzymało odpływu klientów. Gdy sieć podjęła decyzję o wycofaniu się z Polski, stało się jasne, że największe sklepy nie zostaną przejęte przez Netto. Pojawiały się nieoficjalne informacje, że obiektem przy ul. Milczańskiej może być zainteresowany Kaufland, ale sklepy tej niemieckiej sieci liczą maksymalnie 3-4 tysiące metrów kwadratowych.

Tesco w Polsce ostatnie sklepy zamknęło w październiku 2021 roku. Obecnie w obiekcie przy ul. Milczańskiej działa tylko… jedna apteka.