Miasto i Windar Polska podpisały list o zacieśnianiu współpracy na rzecz rozwoju branży offshore w Szczecinie. Firma, która należy do hiszpańskiego potentata w tym sektorze, wybuduje na portowym terenie na Ostrowie Grabowskim (w pobliżu spalarni odpadów) zakład produkujący elementy wież wiatrowych.

– Rozważaliśmy różne lokalizacje, ale zaangażowanie i wsparcie władz Szczecina zadecydowało o tym, że wybraliśmy właśnie wasze miasto. Przed nami ogromne wyzwanie, które oznacza zarówno wsparcie transformacji energetycznej Polski i jednocześnie wzmocni pozycję naszej firmy w Europie – powiedział Orlando Alonso Villaron, prezes Windar Renovables.

„Będziemy wspierać ten projekt dla dobra naszej gospodarki”

W styczniu Windar zawarł z Zarządem Portów Szczecin i Świnoujście umowę dzierżawy terenów na Ostrowie Grabowskim. Inwestycję wspiera miasto, czego wyrazem jest podpisany w środę list intencyjny.

– To jest przyszłość, której częścią jesteśmy. Biznes rozwija się tam, gdzie są źródła energii, dlatego będziemy wspierać ten projekt dla dobra naszej gospodarki – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Miasto zadeklarowało, że „w ramach swoich możliwości będzie współpracować z inwestorem w zakresie stworzenia dogodnych warunków infrastrukturalnych i prawnych dla realizacji fabryki, a także w procesie pozyskiwania pracowników przez firmę”. Będzie wspomagać Windar w kontaktach z lokalną społecznością, podmiotami publicznymi oraz instytucjami.

Produkcja ma ruszyć za 2 lata

W nowej fabryce powstawać będą elementy zarówno morskich, jak i lądowych wież wiatrowych, a także ich fundamenty oraz konstrukcje masztów i wież metalowych. Zakład ma zacząć działać w pierwszej połowie 2026 roku. Windar planuje zatrudnić w nim co najmniej 450 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.