Czarna Jolka – czarownica, która została skazana na śmierć. To tymi drzwiami przechodziła, by usłyszeć wyrok. Ale nie została ścięta, a sama zaczęła ścinać. Jak to możliwe?

Jeżeli Zamek Książąt Pomorskich ma swojego ducha, która błądzi korytarzami to tym bardziej na zjawę zasługuje ten budynek. Dziś przychodzimy tutaj, by podziwiać eksponaty związane z naszym miastem. Szczecin na przestrzeni lat, ba! Na przestrzeni wieków! Ale niegdyś budynek Muzeum Historii Szczecina nie opowiadał historii, ale ją tworzył.

Ratusz Staromiejski, najstarszy szczeciński ratusz doskonale pamięta czasy, gdy w murach tych sądzono niewiasty za uprawianie czarnej magii. Jedną z czarownic, która została postawiona w stan oskarżenia była czarna Jolka. Skazana na śmierć jednak nie została stracona. Któż wie dlaczego, może to czary, może czarna magia, a może szczęśliwy traf. Fakty są takie, ze w Jolce zakochał się kat i pojął za żonę. Ratusz Staromiejski będzie pierwszym punktem wycieczki z serii po Szczecinie, śladami szczecińskich Ratuszy.

Z tego najstarszego uczestnicy przejdą do Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. I nie po to, by zaczerpnąć tam nauk medycznych, ale dlatego, że dzisiejszy budynek PUM-u niegdyś także był ratuszem. Tę wielkość władzy czuć jeszcze w tych murach. Wystarczy wejść na klatkę schodową budynku, by poczuć cel do jakiego obiekt został stworzony, by usłyszeć dawnego ducha, który dręczył interesantów.

Na koniec Ratusz Czerwony – perła neogotyku. Ile tak pięknych budynków j3escze jest w Polsce? W jaki sposób został postawiony i dlaczego alegorie umieszczone nad wejściem niczym chochliki nocą zamieniają się miejscami, wywołując dreszcz. Jakie tajemnice w sobie kryje? I kto za Czerwony Ratusz postanowił oddać życie. Swoje i swojej rodziny.

Na wszystkie pytania odnajdziemy odpowiedź w trakcie wycieczki z serii poSzczecinie.pl, która odbędzie się w najbliższą sobotę. Oprócz trzech ratuszy, przewodnik miejski, który oprowadzi uczestników, opowie o pobliskich rynkach i pięknym parku z niesamowitą fontanną. Wycieczka zakończy się przy stołach szczecińskich browaru Stara Komenda, gdzie będzie można usiąść, napić się herbaty, kawy i zasmakować w piwie produkowanym na miejscu.  

Premierowy spacer odbył się 9 lutego. Tutaj nasza relacja.

Terminy:  23 lutego (10:00-13:00)

Zamówienia: www.poszczecinie.pl

Miejsce zbiórki zostanie podane osobom, które potwierdzą rezerwacje.