Pierwszy blisko 90-letni żuraw został już obudowany rusztowaniami. Niebawem pod foliowymi plandekami znikną kolejne dwa. Efekt przeprowadzonych prac będziemy mogli podziwiać już na początku przyszłego roku.
Na jakie kolory?
Po oczyszczeniu szczecińskie dźwigozaury zostaną pomalowane. Zgodnie z zapisami umowy nowa kolorystyka powinna być zbliżona do najstarszej warstwy farby pokrywającej konstrukcje obiektów. Po przeprowadzeniu prac odkrywkowych i konsultacjach z właścicielem żurawi, tj. Muzeum Narodowym w Szczecinie ustalono, że zostana one pomalowane w następujący sposób:
- kabina z zewnątrz – kolor zielony (RAL 6001)
- wnętrze kabiny – kolor szary (RAL 7047)
- kratownica – kolor żółty (RAL 1018)
- silniki – kolor niebieski (RAL 5012)
- część jezdna – kolor brązowy (RAL 8016)
- pozostałe elementy – kolor czarny (RAL 9004)
Renowację przeprowadza firma Mega, która jest także współwykonawcą rozpoczętej w październiku przebudowy Nabrzeża Starówka. Zgodnie z podpisaną 16 listopada umową, gdyńska firma w ciągu 60 dni musi przywrócić zabytkowym żurawiom ich dawny blask. Koszt inwestycji to ponad pół miliona złotych.
Mają blisko 90 lat i wciąż są sprawne
Są to najstarsze żurawie w szczecińskim porcie. Zostały zbudowane w 1929 roku przez firmę Man. Siedem lat temu zostały przekazane Muzeum Narodowemu przez Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście. Mimo upływającego czasu wciąż są w dobrym stanie. Według wykonanej w tym roku ekspertyzy, główne elementy konstrukcyjne nie wykazują żadnych oznak uszkodzeń, ani nadmiernego zużycia.
Komentarze
0