Architekci z Paryża, Berlina, chińskich oraz brytyjskich miast będą gośćmi tegorocznej edycji Westivalu, który poświęcony jest miejskiej architekturze. Wydarzenie rozpocznie się już dzisiaj i potrwa do początku grudnia.

Nadrzędną ideą Westivalu jest rozbudzenie społecznej odpowiedzialności za przestrzeń publiczną miasta. W zeszłym roku zapoczątkowano filar trans graniczny festiwalu i w tym roku organizatorzy postanowili go kontynuować. Najnowsze koncepcje architektoniczne dla Szczecina: Filharmonia, Muzeum Przełomów, zostaną zaprezentowane w Broellinie. Natomiast studenci kierunków architektonicznych ZUT-u przedstawią swoje prace dotyczące rozwiązań odnowienia terenów poprzemysłowych w dzielnicach Golęcino- Gocław, Żelechowo, Stołczyn, Skolwin.

W tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie części filmowej.Będzie można zapoznać się z dziełami dotyczącymi architektury europejskiej („Oko nad Pragą”, „Šumná Ostrava”) czy też południowoamerykańskiej („Brasilia – 50 lat utopii architektonicznej”, „Hawana – kunszt budowania ruin”).

Organizatorzy przewidzieli również panele dyskusyjne. Koncepcje architektoniczne Francji przedstawi Lemoine -twórca nowego ładu przestrzennego stolicy Francji – „Nowy Paryż”.  Pojawi się również nasz zachodni sąsiad- profesor Hans Stimmann, autor przemian urbanistycznych, jakie zaszły w stolicy Niemiec po upadku Muru Berlińskiego. Dzięki zacieśnieniu więzi Szczecina i Berlina, również i w stolicy Niemiec pojawią się polskie rozwiązania architektoniczne. W kolei w berlińskiej galerii K-Salon zostanie otwarta wystawa czołowej, szczecińskiej pracowni architektonicznej – Melon.

M. Piasecki z londyńskiego studia Barlett zaprezentuje architekturę komputacyjną opierająca się na trójwymiarowym, projektowym podejściu do planowania urbanistycznego. Innym międzynarodowym akcentem tego festiwalu będzie prezentacja architektonicznych rozwiązań w czeskim Pilźnie – Europejskiej Stolicy Kultury w 2015 roku.

Szczegółowy program Westivalu w kalendarzu wydarzeń.